„Lidé toho napovídají. Nic takového neplánujeme,“ potvrdil Mácha.

Na redakci Vyškovského deníku Rovnosti se nicméně v posledních dnech obrátilo hned několik zoufalých zaměstnanců společnosti s obavou o svoji pozici. „Mluví se o tom mezi lidmi už dlouho, nikdo nám ale nic neřekl. Mezi lidmi jsou samozřejmě obavy, pro některé by byla ztráta zaměstnání doslova existenční záležitostí. Někteří jsou ve firmě dlouhé roky,“ svěřil se zaměstnanec strojírenské firmy, který chtěl zůstat v anonymitě.

Podle jiné zaměstnankyně společnosti vyrábějící výherní automaty mají o práci přijít stovky lidí. „Hovoří se až o třetině zaměstnanců, to jsou čtyři stovky lidí,“ vylíčila dělnice.

Podle Máchy pracuje ve firmě momentálně jeden tisíc sedmdesát zaměstnanců. Jejich počty se nicméně v loňském roce stabilizovaly okolo dvanácti set lidí.

K nepopulárním krokům se ale vedení firmy nechystá. „Samozřejmě nemůžeme říkat nic na sto procent, možná se situace změní, ale v současné době žádné hromadné propouštění neplánujeme. A kdybychom nějaké kroky museli přeci jenom udělat, hledali bychom jiné varianty. Propouštění je pro nás vždy až na posledním místě,“ ujistil Mácha.

Vstřícného vztahu s personálem si považoval také bývalý zaměstnanec firmy Martin Kabelka. „Nemůžu si na nic stěžovat. Lidi zbytečně neustále nadávají a neváží si práce. O propouštění jsem také slyšel, ale nic bližšího nevím. Každopádně lepší platové ohodnocení žádná jiná strojírenská firma v regionu nenabízí. Byla by to škoda,“ řekl Kabelka.

European Data Project se na Vyškovsku pohybuje od roku 1998. Závod v Komořanech na podzim roku 2002 pak doplnil další provoz v Rousínově.