Jedno z nich se nachází poblíž osady Hamiltony, která je dnes součástí Vyškova. Je to studánka, pro níž se už vžilo jméno Strachotínka. Mnoho místních obyvatel si sem chodí pro vodu. „Pramen je také oblíbeným cílem turistů. Ve stanovených víkendových dnech tu bývají za normálních okolností prohlídky přilehlé kaple s výkladem,“ uvedl předseda osadního výboru Hamiltony Ivo Chomoucký.

Na území Národní přírodní památky Větrníky někdo vysypal stavební suť.
Nová černá skládka hyzdí přírodní památku u Letonic na Vyškovsku

Ten připomenul pověst o vzniku studánky. Svatý Metoděj, který je známý také pod slovanským jménem Strachota, tu úderem paty vyvolal ze skály proud studené vody, aby s ní mohl křísit omdlelého bratra Cyrila. „Voda byla výborná a před námi romantická cesta údolím Hané, kde je jenom příroda a ani cesta není občas vidět,“ chválil Strachotínku třeba František Šípal, který měl možnost místo navštívit.

Vodě z pramene jsou přisuzované léčivé účinky. „Podle ústního podání v době moru voda ze Strachotínky ochránila obyvatelé blízkého okolí od této nemoci. V době dnešních opatření to je zajímavé,“ podotkl Chomoucký.

Ilustrační foto.
Trend nakažených od Velikonoc: pokračuje mírný nárůst. Přibylo dalších 9 lidí

Vyhodnocení kvality vody, kterou si mohou zájemci z pramene nabrat, je ale komplikované. „V minulosti došlo k několika nepravidelným rozborům vody. Jedná se však o nechráněný zdroj, kde nelze zaručit, že se kvalita ze dne na den nezmění,“ vysvětlil předseda osadního výboru. Proto se podle něj od podobných pokusů nakonec upustilo.