Kromě požadovaného tvaru těla a barvy musí mít například i skvrny na těch správných místech. „Z patnácti kusů, které chovatel vlastní, je výstavní třeba jen jeden,“ přibližuje mnohaletý chovatel králíků František Vlček, který je zároveň i předsedou okresní organizace Českého svazu chovatelů na Vyškovsku.

Své čtyři strakáče představuje na sobotní prodejní výstavě v chovatelském areálu ve Vyškově.

Od časného rána prochází desítky králíků odborným hodnocením. Všichni vystavovaní chlupáči, jak podotýká Vlček, jsou čistokrevní. „Odhaduji, že můj kuní bílopesíkatý modrý může získat tak čtyřiadevadesát bodů. Je ještě mladý, má pět měsíců. Tito králíci jsou nejkrásnější tak v osmém až desátém měsíci,“ říká Petr Matoušek z Čelechovic.

Maximum bodů, které může králík získat, je stovka. „To se ale příliš často nestává. Obecně lze říct, že ti, kteří mají od pětadevadesáti bodů nahoru, jsou už opravdu špička,“ konstatuje Vlček. Jeden z jeho strakáčů, které jsou na výstavě k mání, pětadevadesát dostal.

Co se pak týká kuního pesíkatého modrého králíka, podle majitele je na výstavách spíš rarita. „Existuje strašně málo chovatelů, kteří je mají. Není o ně moc zájem. Měl jsem je například na výstavě v Bohdalově a nikdo se na ně nechytl,“ krčí rameny Matoušek.

Ten má také zkušenosti s chovem českých strakáčů. „Je to dřina,“ potvrzuje.

Je jedním z devatenácti vystavovatelů, kteří v sobotu do Vyškova dorazili. Příchozí mají na výběr ze zhruba dvou desítek plemen. Pro jedno konkrétní si přijel například Antonín Holubář z Ježkovic. „Sháním kuního velkého hnědého samce. Našel jsem ho tady,“ pochvaluje si chovatel.

Spokojený odchází i Oldřich Herman z Letonic. „Koupil jsem kalifornského králíka. Chovám je pro vlastní spotřebu, pro rodinu. Doma mám samici a potřebuji k ní cizího samečka. Minule jsem přišel pozdě, toto plemeno už bylo vyprodané. Takže jsem dnes přijel dřív a vyšlo to,“ usmívá se Herman.

V nabídce je ale třeba i moravský modrý králík, což je české národní plemeno. Prodává ho Lenka Kosová z Čechyně. „Toto plemeno je zařazené v kategorii velký králík, to znamená, že musí vážit víc než pět kilo. Tento má osm měsíců, podle standardů musí mít v tomto věku pět a půl kilo,“ představuje Kosová králíka, u jehož klece právě stojí.

Sobotní akce je jednou z šesti, kterou chovatelé ve Vyškově ročně pořádají. Další v pořadí budou chovatelské trhy, které se uskuteční na konci dubna. Cílem je mimo jiné přilákat nové, mladší členy.

O to se snaží také například ve spolupráci s vyškovským střediskem volného času Maják. „Třeba jednou jsme vzali několik klecí s králíky na dopravní hřiště. U dětí to mělo úspěch. V podobných akcích chceme pokračovat dál. Využít bychom k tomu mohli i areál, ve kterém sídlíme, místo na to máme,“ uzavírá Vlček.