Největší podíl ze čtyř největších politických stran na Vyškovsku tvoří zástupkyně něžného pohlaví v KDU-ČSL. „Je jich u nás dokonce více než mužů. Představují pětapadesát procent členské základny,“ uvedla tajemnice lidovců Františka Halfarová. Ještě dodala, že ve vedení strany je ale jen necelá třetina žen.

Naopak nejméně žen je v ČSSD. „Tvoří sedmadvacet procent členů,“ řekl tajemník vyškovské okresní organizace Peter Orgoník. Ve vedení tvoří pětinu.

Nejvíce političek se probojovalo do vedení KSČM. „Ve výborech základních organizací pracuje přibližně čtyřicet procent žen,“ řekla tajemnice okresního výboru KSČM Marta Grecová. Komunisté se také snaží podporovat kandidaturu žen. Někdy se jim ale stává, že ženy na poslední chvíli odstoupí kvůli obavě o práci. „Sami máme z předchozího režimu v tomto směru nečisté svědomí. Máme proto pochopení pro jejich zdůvodnění,“ připustila Grecová.

Naopak ODS dává přednost soutěži o místo na kandidátní listině bez ohledu na pohlaví kandidáta. „Myslím si, že v politice je právě tolik žen, kolik jich tam chce být,“ řekl předseda oblastní rady Michael Hrbata. Ve vedení ODS je jen několik žen.