Deset nádob je rozmístěno ve spodní části náměstí a dalších sedm větších kontejnerů je umístěno v kombinaci s lavičkami v lokalitě mezi bývalou synagogou a budovou krajské hygienické stanice. Některé zvolené druhy květin kvetou už na začátku léta. Begónie ale například vydrží až do zámrazu. „Sázení má v sobě určitou logiku, musí být souměrné. Do středu se dávají vyšší rostliny, mnohé rostou převisle a překryjí kontejner až k zemi. Zahradníci se samozřejmě snažili rostliny poskládat barevně do sebe, aby to bylo veselé, sladěné a svěží,“ popsal Kachlík.

Skladba zasazených květin je pestrá. Většinou zahradníci zvolili balkonové rostliny a trávy, které se běžně používají do okrasných záhonů.

Vyškované jsou z nové podoby náměstí nadšení. Právě na chybějící květiny a zeleň obecně si v prostoru v minulosti často stěžovali. „Je to krásné, ale jen aby to neponičili nějací vandalové,“ komentovala třeba Květoslava Navrátilová.

Kontejnery byly původně umístěny ve znojemském zahradnictví. Zatímco vhodné nádoby pracovníci města sehnali a přivezli, znojemští zahradníci připravili vhodnou zeminu a zasadili rostliny, které dále upravovali. Díky jejich práci tak mohou kolemjdoucí na Masarykově náměstí obdivovat begónii, dvouzubce, ipomeu, surfínii nebo vějířovku.

Spolupráce mezi Znojmem a Vyškovem po převozu kontejnerů ani zdaleka nekončí. „Městská zeleň Znojmo bude Vyškovu pomáhat i s péčí. Týká se to především průběžných konzultací ohledně zalévání nebo například hnojení,“ prozradila mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Není to přitom poprvé, co znojemští zahradníci pomohli s rozvojem zeleně v jiných městech a obcích. „V takovém rozsahu, jak funguje spolupráce mezi Znojmem a Vyškovem, je Vyškov první. Pro menší obce jako jsou například Chvalovice nebo Hrádek, pěstujeme třeba muškáty. V takových případech ale neřešíme umisťování do kontejnerů nebo následnou péči,“ vysvětlila Pastrňáková.

Výsledky spolupráce oceňuje i Kachlík. „Zeleň výrazně oživí Masarykovo náměstí a potlačí velké betonové plochy chodníků,“ vysvětlil místostarosta Vyškova.

Zkušenosti s mobilní zelení mají i v dalších městech na Vyškovsku. Přenosnými květináči mají vyzdobené od jara až do podzimu například náměstí Svobody v Bučovicích už přibližně deset let. „Před třemi lety jsme k nim přikoupili další. Dle potřeby pak květináče obnovujeme,“ dodala mluvčí Bučovic Martina Hašková.