„A to i přesto, že jsme už měli přislíbené dotace z Regionálního operačního programu Jihovýchod a podepsanou smlouvu o dotaci. Celkem měl vyjít asi na třiadevadesát milionů korun. Získal jsem dotaci přesahující šestačtyřicet milionů. Bohužel si myslím, že jedním z důvodů, proč to ztroskotalo, byly osobní antipatie jednoho úředníka operačního programu, který byl mým projektovým manažerem, Vlastimila Sedláčka," zmínil jednatel společnosti HSD Consult Michal Dědek.

Podle něj nejprve Sedláček dospěl k názoru, že krčma není dostatečně jednotnou součástí středověkého parku. „Takže jako gastrozařízení nebude dotovaná a stavba musí být vyjmutá. Co je pak dostatečně jednotné, když ne středověká krčma udělaná ve středověkém stylu nacházející se uprostřed takového areálu? Vše jsem nicméně upravil podle jejich doporučení. Přesto ji zamítli. Domnívám se, že už v té době byl pan Sedláček rozhodnutý, že projekt je, jak se později vyjádřil, příliš riskantní na to, aby peníze z evropských fondů získal," pokrčil rameny Dědek.

Redakci Vyškovského deníku Rovnost se s ním spojit nepodařilo. Mluvčí operačního programu Jihovýchod Kateřina Dobešová nicméně tvrdí, že důvodem byla nejistota. „Vzhledem k tomu, že už jsme na konci programového období, jsme také ve fázi ukončování posledních projektů. Musíme tak všechny z nich velmi pečlivě kontrolovat, aby byly z unie proplacené," informovala Dobešová.

Stavět nezačali

Ještě před samotným ukončením projektu však Dědek pokračoval v hledání dodavatelské firmy. Ve výběrovém řízení zvítězila nabídka společnosti PSK – Průmyslové stavby a konstrukce Zlín. Nabídla stavět za 73,5 milionu. „Už jsem pomalu slavil. Nachystali jsme smlouvu o dílo, ředitel firmy Zdeněk Štěrba ji loni v dubnu podepsal. Ale v den dohodnutého převzetí staveniště se nikdo nedostavil. Do telefonu mi sdělili, že jsou v insolvenci a že tedy nemůžou začít," přiblížil Dědek.

V současnosti mají stavebníci povolenou reorganizaci. Tu však ještě musí schválit soud. „V nejlepší víře jsme se zúčastnili tendru, který jsme vyhráli. Nyní to však funguje tak, že kdokoliv může podat insolvenční návrh bez přezkumného řízení. A to se stalo i nám. Platební deficit nám způsobili dva investoři, kteří nezaplatili včas. Kdyby návrh soud přezkoumal, zjistil by, že máme aktiva vyšší než pasiva. Přišli jsme i o stamilionové zakázky," bránil se Štěrba.

Investor i tak získal firmu, která se pustila do prací. „Dělala asi dva měsíce na úpravách terénu. I tohle výběrové řízení však bylo úředníky z Jihovýchodu zpětně prohlášené za chybné. Soutěžili jsme znovu. Na žádost o prodloužení termínu už ovšem úředníci nepřistoupili. Prý se jim to zdá příliš riskantní. Prý by mohlo být ohrožené čerpání peněz z Evropské unie," řekl Dědek. Za terénní práce, které nakonec k ničemu nepovedou, musí zaplatit přes půl milionu.

Opakované potíže

Ke schválení dotace došlo už v létě 2013. Rizikovost investice podle mluvčí nespočívá ve vlastním záměru. „Ten je v pořádku. Jenže v daném projektu se opakovaně objevily problémy s výběrovým řízením, projektové práce se nepodařilo doposud vysoutěžit, stejně jako začít realizaci projektu včas, tedy tak, aby mohl být hotový dle schválených pravidel," prohlásila Dobešová.

Podle investora se pro Vyškov jedná zejména o ztrátu z hlediska cestovního ruchu. Lidé přijdou i o možnost pracovního uplatnění. „V sezoně jsme počítali s dobovými řemeslníky. Projekt má potenciál přilákat statisíce lidí. Měli bychom komplex s dinoparkem, zooparkem, nic podobného v Evropě není," sdělil.

Snaha škodit v oblasti veřejných zakázek je podle něj běžná. „Není proti tomu v podstatě obrany. A pakliže se to ještě spojí s alibistickým úředníkem, je to prakticky bez šance," ulevil si Dědek s tím, že v době příprav se navíc setkával i s anonymními udáními.

Ředitel zooparku Josef Kachlík případnou újmu z hlediska turismu nedokáže posoudit. „Projekt s námi neměl nic společného. Nejsem tak schopný zhodnotit, jestli by byla atrakce přínosem i pro nás. To by ukázal až čas," zmínil Kachlík.

Naopak místostarostu Vyškova Karla Jurku konec projektu mrzí. „Šlo o dobrý počin. Ani ne tak z pohledu navýšení počtu turistů, už nyní jich máme mezi dvěma sty a dvěma sty padesáti tisíci, ale proto, že by atrakce mohla pomoci ke změně typu turistiky. Z jednodenní na několikadenní," myslí si místostarosta.