Projekt Středověké městečko po pěti letech stále žije. Jen rozpočet se vyšplhal do závratných výšin. Středověká atmosféra, která by už v příští sezoně mohla dýchnout nejen na Vyškovany, spolkne přes devadesát milionů korun. Stavět se má začít už letos.

Jednatel společnosti HSD Consult a duchovní otec projektu Michal Dědek už jednou o dotaci úspěšně žádal, chyběla však podpora investora. „Máme vyřízené územní rozhodnutí a stavební povolení. Čekáme na znovuschválení vyšší dotace z Regionálního operačního programu pro podporu infrastruktury cestovního ruchu. V podstatě jde o evropské fondy v kombinaci s krajskými a státními penězi. Rozpočty jsme upravili a zreálnili, dotace znovu pokryjí šedesát procent nákladů. Každým dnem očekávám dopis ohledně oprav formálních nedostatků žádosti," prohlásil Dědek.

Koncem června se pak dozví, zda dotaci znovu získá. „Zatím mám signály, že by měla být schválená. Už jednou byl projekt podpořený, bylo by zvláštní, kdyby nyní body nedostal," myslí si jednatel.

Na atrakci, která nejen zájemcům o historii přiblíží, jak se v regionu žilo ve 13. a 14. století, žádá zhruba pětapadesát milionů korun, rozpočtové náklady jsou pak třiadevadesát milionů. „Věřím, že do června budu mít dohodnutého spoluinvestora, kterého dál intenzivně hledáme, případně zajištěný bankovní úvěr," řekl Dědek.

Atrakce má atmosféru středověku navodit už od vstupního valu. Připomínat bude opevnění s hradbou a padacím mostem přes vodní příkop. Městečko nabídne i třeba středověkou krčmu, rozhlednu, kostelík, šibeniční vrch k vykonání útrpného práva, koňský areál, rybárnu i senné lázně. Jádrem má být řemeslná vesnice, ve které si návštěvníci sami vyzkouší paletu jednotlivých řemesel nebo si ručně dělané výrobky zakoupí.

V plánu je i přívoz s dobově oblečeným převozníkem. „Stavbu o další rok posouvat nechci. Práce by měly trvat od července do května příštího roku. Jedenáct měsíců by mělo stačit, abychom byli schopní na začátku června 2014 otevřít. Dělám všechno proto, aby se vše o další rok neoddálilo," zdůraznil Dědek.

Vyškovská radnice, ačkoliv měla o desetihektarové pozemky v minulosti zájem, aktivity podobného typu vítá. „Atrakce určitě může významně rozšířit nabídku pro turisty. Lokalita je roky nevyužívaná, takže z pohledu cestovního ruchu ji vítám. Vyškov další turisty potřebuje. Na druhou stranu máme trochu strach, že by mohlo začít kolísat vstupné u sousedního zooparku, které je pochopitelně přínosem do městské kasy. Novou atrakcí se může vstupné rozdělit," upozornil vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Dědek nečeká návštěvníky pouze z okolních měst, ale i třeba z Bratislavy nebo Vídně. „Naším cílem je, aby lidé na počtu atrakcí a informačních panelech strávili celý den. A měli důvod se k nám vracet. Cedule budou zábavnou formou ilustrovat to, jak ve středověku vypadalo bydlení, vojenství, řemeslné dílny, prostě místa, kde se návštěvník zastaví a dozví se něco zajímavého. Jak vypadalo pletení košíků, dobové včelařství, vinařství, výroba dlažby, kovářská dílna," vyjmenoval aktivní zábavu Dědek s tím, že městečko by bylo ideálním místem i pro pořádání příměstských táborů.

O turistickém lákadlu zhruba před dvěma lety slyšel i Leoš Cimler z Brna, který ve Vyškově navštěvuje příbuzné. „Jen to nějak utichlo. S dcerami jsme byli v dinoparku, který je fajn, ale velmi brzy je modely omrzely. Westernová městečka je netáhnou. Tohle je určitě něco úplně jiného, myslím, že to může být velké lákadlo," ocenil nápad Cimler.

Celoročně má být v provozu víceúčelový sál, který poslouží k nejrůznějším školením a firemním nebo školním akcím. Areál bude možné také uzavřít pro potřeby jednorázových setkání. „Třeba dobových vánočních trhů. Kromě tradičního vánočního zboží by nabídly ohňovou show, šermířská vystoupení, malí návštěvníci si třeba vytočí na hrnčířském kruhu pro babičku hrníček, vyrobí si vlastní mýdlo, vlastní svíci," doplnil svou představu Dědek.

Městečko, u jehož vstupu si lidé peníze vymění za středověké platidlo, může pomoct i zaměstnanosti regionu. Dvě desítky lidí by v něm našly práci celoročně, další desítky by se pak pracovně uplatnily v letní sezoně.