Od krajského úřadu dostali jeho pracovníci nedávno tři sta tisícovou dotaci. Pomocí ní chtějí pokračovat v činnosti, kterou tady nedávno započali. „Děláme především terénní práci. Chodíme na místa, kde je větší pravděpodobnost, že narazíme na člověka, který je uživatelem drog,“ vysvětlil vedoucí programu Sdružení Podané ruce Jiří Valnoha.

Sdružení chce do budoucna rozšířit své služby. Usiluje tedy o získání dalších peněz. „Dnes nás kromě kraje podporuje také město a vláda. A právě stát a Vyškov požádáme o navýšení prostředku, abychom mohli vybudovat denní centrum, která fungují již v řadě jiných měst,“ řekl Valnoha.

Jakou konkrétní podobu by ve Vyškově středisko mělo mít, zatím neví. V současnosti obcházejí vyškovské diskotéky či restaurace dva terénní pracovníci a hledají lidi, kteří mají problémy například s pervitinem. Těm se poté snaží pomoci zbavit se závislosti.

„Služby poskytujeme anonymně. Ty obvykle bývají prvním fází kontaktu uživatelů drog s pomáhajícími institucemi,“ vysvětlil Valnoha.

Mimo samotné pomoci lidem, kteří mají problémy s drogami, prospívá sdružení také společnosti. „Například tím, že lidem poskytujeme čisté injekční stříkačky. Tak se také minimalizuje například riziko šíření žloutenky. Zároveň to šetří náklady na léčení těchto nemocí. Jedna stříkačka má nepatrnou cenu, léčení vážných nemocí stojí desítky tisíc,“ dodal Valnoha.