Exkurze začíná v celách předběžného zadržení. Z reakcí studentů je zřejmé, že by zde noc strávit nechtěli.Hloučky pokračují na střelnici, na kterou jsou policisté z vyškovského odboru obzvlášť pyšní, protože není ve všech okresech k dispozici.

Ze střelnice míří studenti na návštěvu ke kriminalistům. Jejich práce nejvíce zaujala letošní maturantku Terezu z vyškovské obchodní akademie. Navíc zvažuje, že by se po maturitě k policii přidala. „Je to zajímavá práce, protože není každý den stejná. Ještě nevím, jestli zkusím vysokou, nebo práci u policie,“ zamýšlí se Tereza.

Jednou z ukázek práce kriminalistů je snímání otisků prstů. Žáci si také prohlížejí speciální výslechovou místnost. Pozornost budí především plátěné panenky, které, jak vysvětluje vyšetřovatelka, zde používají pro výslechy dětí. Panenky představují jednotlivé členy rodiny a děti tak s jejich pomocí mohou kriminalistům lépe popsat situace, ve kterých se dříve ocitly.

Venku na dvoře si lidé prohlížejí policejní techniku – motorku, čtyřkolku i speciální rychlé vozidlo Audi RS6. „Vozidlo používáme na doprovody nadrozměrných nákladů, doprovody chráněných osob, nebo k běžnému výkonu služby,“ popisuje podpraporčík Dušan Miklic z krajského útvaru oddělení silničního dohledu.

Dalším kusem policejní techniky je takzvaná pojízdná kancelář sloužící například ke kontrole kamionů. „Vozidlo je vybavené váhami, které se rozloží na silnici, a kamion ho přejíždí po jednotlivých nápravách. Uvnitř zabudovaný program pak vyhodnotí, jestli nebyla překročena povolená váha,“ vysvětluje podpraporčík Tomáš Baudis, který do Vyškova přijel také z Brna.

Hřejivé slunce nalákalo na prohlídku i Ludvíka Petriláka s rodinou. „Pro děti je taková akce velkým lákadlem. Líbí se jim hlavně motorka, zkusily se na ní posadit a osahaly si i všechny páčky,“ usmívá se Petrilák. Asi dvouletá holčička v růžové bundě však stejný zájem nesdílí. „Mně se to nelíbí,“ natahuje se k tatínkovi, aby jí z motorky sundal.

Z krajského města přijeli do Vyškova i kynologové. „Pro základní kynologické činnosti využíváme německé a belgické ovčáky, můžou to být i kříženci těchto plemen. Budí respekt už svým vzhledem, což je u policejních psů důležité,“ říká major Peter Okasa. „Služební pes je v podstatě členem rodiny, protože policista jej má u sebe doma a stará se o něj,“ dodává major, který se zrovna chystá na ukázku výcviku psů. Na tu se už těší všichni přítomní.

Tisková mluvčí vyškovského odboru, poručík Alice Musilová, je se třetím ročníkem Dne otevřených dveří spokojená. „Chceme policii více otevřít veřejnosti, protože lidé se s policií většinou setkávají na silnicích, nebo pokud se stanou obětí trestných činů. Rádi bychom proto lidem představili jednotlivé profese a jejich náplň práce. Naším dalším cílem je oslovit mladé studenty, které by mohla práce u policie zaujmout,“ vysvětluje. Po poledni exkurze u policie pokračují a na návštěvu se sem chystají školní družiny.

BARBORA UHLOVÁ