Když šel Aleš Ošanec nakupovat do Penny Marketu v Bučovicích, zatmělo se mu vzteky před očima při pohledu na znečistěnou řeku. Odpad, který lidé pracně vytřídili do kontejnerů u obchodu, vandalové vysypali do Litavy. Skleněné střepy, plastové lahve a papíry se na břehu a ve vodě povalovaly dlouhé dny. Nikdo se neměl k tomu, aby nepořádek uklidil. „Kontejner byl vysypaný nejmíň týden. A nebylo to poprvé. Nikdo s tím nic nedělal. Neměla by to být starost technických služeb?“ ptal se rozzlobeně Ošanec.

Potvrzují to i další. „Skoro každý týden zahučí kontejner do řeky. Technické služby to nejdřív uklízely, ale nejspíš jim už došla trpělivost. Město by mělo změnit místo na třídění odpadu,“ řekl podnikatel Jiří Šarman.

A trpělivost vedení technických služeb skutečně došla. „Několikrát jsme nepořádek odstranili. Jenže to stojí peníze,“ uvedl ředitel bučovických technických služeb Zdeněk Koudelka.

Podle něho s tímto problémem totiž technické služby vlastně nemají nic společného. „Kontejnery patří firmě Respono, spravuje je odbor životního prostředí a koryto řeky patří Povodí Moravy. Je potřeba, aby se lidi obraceli na kompetentní instituce,“ dodal ředitel.

Podle Koudelkových slov se technické služby domluvily s odborem životního prostředí, které objednalo jeřáb na vytažení kontejneru z řeky. Úklid střepů zajistí Povodí Moravy. „My sečeme trávu, uklízíme listí.

Nejsme tu od toho, abychom uklízeli nepořádek po vandalech. Pokud se podaří vypátrat pachatele, měl by úklid zajistit on,“ dodal Koudelka.

Z několika případů se policistům podařilo chytit jenom několik vandalů. „Během prázdnin několikrát vhodili do vody jeden kontejner. Poslední prázdninovou sobotu dokonce dva. Sklo se rozsypalo po břehu. Strážníci si počíhali a jednoho mladíka z Bučovic nad ránem chytili při činu. Další víkend chytili dva mládence z Mouřínova,“ uvedl velitel bučovických městských strážníků Jiří Wasserburger.

Dodal, že pokud mládenci chtějí zmírnit svůj trest, dostanou možnost nepořádek uklidit. Přistižená trojice plasty uklidila, ale v případě skleněných střepů šlo o zdraví, a tak se o to postarala placená firma.
Uhlídat kontejnery ale nejde. „Každý víkend by tam museli stát dva policisté od večera do rána. Plastové kontejnery jsou nešťastně umístěné za mostem na tmavém místě. Stačí, aby je vandalové potáhli dva metry a už se kutálí ze břehu dolů. Musí se to nějak dořešit,“ je přesvědčený velitel.

To si myslí také šéf bučovických technických služeb.

Město řešení potíží hledá. „Pátrali jsme po jiném vhodném místě pro separační hnízdo poblíž Penny Marketu, ale s obchodem jsme se nedohodli. Obecní pozemek vhodný k tomuto účelu nemáme. Zvažujeme proto, že kontejnery přivážeme na řetěz, nebo postavíme nějakou zídku. Jestli to nepomůže, budeme hledat jinou lokalitu,“ slíbil vedoucí odboru životního prostředí bučovické radnice Miloslav Babyrád.

I v jiných městech řeší technické služby následky víkendového řádění vandalů. Zodpovědnosti se ale tak, jako v Bučovicích, nezříkají. „Úklid kolem kontejnerů mají na starosti technické služby. Pokud někdo kontejner převrátí, úklid je zase na nás. Je to nekonečný boj,“ řekl například ředitel technických služeb ve Slavkově u Brna Radoslav Lánský.