Návštěvníci jsou nadmíru spokojení. Přesouvají se pod dohledem vypravěčky z jednoho sálu do dalšího, aby uviděli jednotlivé části představení. „Je určené hlavně pro děti, ale bavím se tu i jako dospělá. Až se nechce věřit, že to jsou průvodci ze zámku a žádní profesionální herci,“ diví se například Petra Novotná.

Pravidelnější návštěvníci zámku poznávají průvodce Davida Kučeru v roli zlé nevlastní Popelčiny sestry. „Dostaneš od nás oříšky jako veverka! Mámo, mám u tebe pivo,“ směje se ve své roli Popelce, ze které si macecha udělala služku.

Dětští návštěvníci se zapojují do děje při řadě příležitostí. Jednou pomáhají princi hledat Popelku, která s půlnocí prchla ze zámeckého bálu, podruhé si zase mohou vyzkoušet ztracený Popelčin střevíček. Vše má samozřejmě dobrý konec v podobě svatby prince a Popelky. „Láska znovu zvítězila nad lží a nenávistí,“ říká na závěr vypravěčka. Jako na každé správné svatbě si pak mohou všichni účastníci spolu s Popelkou i princem zatancovat.

Areál hodonínského přístaviště U Jezu o víkendu lákal zástup zvědavců, kteří se přišli podívat na hučící a zvýšenou hladinu řeky Moravy.
Rozvodněné řeky, spadlé stromy. Déšť zaměstnal hasiče i na jižní Moravě

Rozhodně to přitom není naposledy. Kostýmované prohlídky jsou na zámku již tradicí. „Konají se přibližně jednou za měsíc. O jejich oblíbenosti pak svědčí skutečnost, že jsou vždy předem vyprodány. Velice nás to těší, a proto se stále snažíme přicházet s novými zlepšeními a nápady,“ potvrzuje ředitelka zámku.

Příběh Popelky zažijí zájemci naživo znovu už dvanáctého července. „Patnáctého srpna pak připravujeme Prohlídky zámku s císařem Napoleonem, další pohádky připravujeme na podzimní měsíce a u příležitosti Mikuláše nás čeká opět tradiční prohlídka zámeckého podzemí s čerty,“ vyjmenovává Oubělická.

Slavkovský zámek byl první památkou v republice, která prohlídky tímto způsobem zahájila. „Bylo to díky aktivitě uměleckého sdružení Per Vobis ze Slavkova u Brna, jehož členové s tímto konceptem přišli. Sdružení funguje dodnes a právě Prohlídky s Napoleonem či Čertovské prohlídky jsou jeho dílem,“ doplňuje Oubělická.

Prohlídky v pohádkovém duchu přitom zůstávají doménou průvodců ze zámku, do jejichž repertoáru patří kromě Popelky i Sněhurka.