Vánoční stromek si už můžou kupovat třeba obyvatelé Křenovic. „Stromky v Křenovicích prodávám už několik let. Letos jich budu mít asi čtyři sta. Oproti loňsku jsem bohužel musel ceny mírně zvednout. Zdražil jsem o dvacetikorunu na 370 korun. Cena je jednotná pro všechny druhy i velikosti,“ uvedl prodejce stromků Jiří Kyjovský.

V Křenovicích si můžou zákazníci vybrat ze dvou druhů smrků nebo si domů odnést borovičku. „Nabízím smrk stříbrný a pichlavý a borovici černou. Smrčků mám asi dvakrát víc. Výška stromků se pohybuje od půldruhého metru po dva a půl metru,“ řekl Kyjovský.

Už od Mikuláše si můžou vánoční stromek odvážet zákazníci Kauflandu. „Od 6. prosince prodáváme u našich obchodních domů borovice, smrky a jedle. Jejich ceny jsou srovnatelné s minulým rokem. Většina stromů pochází z České republiky, jenom jedle jsme dovezli z Dánska. Neprodáváme je však přímo my, ale zajišťují to pro nás naši partneři,“ uvedl mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Podobně jsou na tom i v dalším řetězci. „Přímo v prodejnách Albert nebudeme prodávat vánoční stromky, ale pro pohodlí našich zákazníků jsme se domluvili s nezávislými prodejci na tom, že budou stromky u vybraných prodejen nabízet. Ve Vyškově to bude u hypermarketu v ulici U Jandovky,“ poznamenala Simona Caidlerová, mluvčí společnosti Ahold, která provozuje supermarkety Albert.

Stromek od hajného

Smrček si někde můžou lidé koupit také přímo od hajného. „V některých revírech prodáváme i vánoční stromky. Přesněji řečeno smrčky, protože borovičky už léta nesázíme. Jsou určené pro obyvatele okolních vesnic, ale jde řádově o stovky kusů, nikoli tisíce. Jednak sázíme málo jehličnanů, a navíc nejsou přímo určené k prodeji,“ poukázal vedoucí bučovické lesní správy Otakar Pavlík.

Vyškovsku se zatím vyhýbají velké krádeže stromků v lesích. „Každoročně se najde několik případů, že někdo ukradne v lese stromek na Vánoce. Jde ale o jednotlivé kusy, nestává se, že někdo vykácí třeba půl hektaru. Pokud někoho při krádeži přistihneme, dostane blokovou pokutu a samozřejmě zaplatí i cenu stromku. Celou věc pak předáme k dořešení policii,“ upozornil Pavlík.

Aby stromek dlouho vydržel, je podle Kyjovského dobré vybrat ten, který byl uříznutý co nejpozději. „My prodáváme týden uříznuté stromky. Velcí prodejci je ale řežou třeba už v listopadu a pak se může stát, že stromek opadá už na Štědrý den. Proto je dobré se na to přímo zeptat. Dát stromek doma do kbelíku s vodou už moc nepomůže, i když se tím nic nepokazí. Nutné je ale hlídat, aby voda nezamrzla,“ dodal Kyjovský.