Řidiči, kteří sjížděli z kopce od Rybníčku na Švábenice nebo odbočovali do Medlovic, se ještě před několika dny dívali na hustou alej stromů. Teď tam spatří jen nevzhledné družstevní objekty.

„Jel jsem přes Medlovice a zděsil jsem se. Teď to tam vypadá jak měsíční krajina. Většinu pařezů a kmenů jsem si prohlédnul. Neviděl jsem jediný důvod, proč zdravé stromy musely padnout. Snad je stačilo jen prořezat,“ myslí si Miroslav Fiala z Moravských Málkovic. Ten má podle svých slov jako vysokoškolsky vzdělaný zemědělec k přírodě blízko.


Obec: Stromy musely pryč

Hlava obce má ale jiný názor. Kácení schvaluje. „Jednou se musí udělat radikální zásah. Některé stromy byly ve špatném stavu. Kdyby při větším větru některý spadnul na autobus, pak bychom si vyčítali, že jsme je neodstranili dřív,“ řekl medlovický starosta Bohuslav Klemsa.

Také zemědělci tvrdí, že stromy byly nebezpečné. „Skáceli jsme je na doporučení silničářů. Topoly byly přerostlé. Haluze, které visely až na silnici, několikrát zastavily dopravu. Některé stromy byly u spodu shnilé. Dolů musely jít všechny. Nemělo smysl některé ponechat, aby se do nich opíral vítr,“ vysvětloval vedoucí pracovník medlovické farmy Jaroslav Skácel.

Silničáři ale kácení rozhodně nedoporučili. Potvrdil to Jan Olejníček z vyškovské oblasti krajské správy a údržby silnic. Dodal ale, že likvidace stromů je čistě věcí majitele, protože rostly v areálu farmy.

Dlouhá řada pařezů a odkrytý pohled na nevzhledné družstevní objekty se ale lidem nelíbí. „Na stromy jsme byli dlouhá léta zvyklí a bez nich to vypadá divně. Jsou ale na pozemku družstva a obecní úřad to povolil, takže nic nenaděláme,“ povzdychla si například Jana Dvořáková z Medlovic.

Ještě letos na jaře chtějí pracovníci farmy zasadit nové stromy. Zatím nevědí jaké. Jasno mají v tom, že to nebudou topoly. „Uvidíme, co nám doporučí odborníci. Jsem pro smrky. Za každý pokácený strom zasadíme jiný, zřejmě i víc, a to u sušky a směrem k polím,“ slíbil Skácel.


Lidé už mají kácení dost

V posledních týdnech padají stromy k zemi jeden za druhým. U hřiště v Topolanech musely ustoupit přestárlé topoly. V Dědicích přes protesty lidí zmizela hrušková alej a na tamním hřbitově padlo třicet přerostlých bříz.
Po takových zkušenostech raději stovky lidí z Vyškova sepsaly petici. Aby nedošlo ke kácení stromů při úpravách předzámecké zahrady u vyškovského muzea. „Kam se podíváte, tam se řeší úprava zeleně kácením. Pořezat strom je snadné, ale nový roste desítky let,“ připomenul vyškovský botanik Jan Buřival.