Miloslav Ondráček chtěl mít před svou novostavbou v Holubicích v lokalitě zvané Curdík hezké prostředí. A tak se domluvil se dvěma sousedy a vloni na podzim vysadili společně jedenáct mladých javorů. Jenže se trefili přímo nad vodovodní a plynové potrubí.

„Porušili zákon číslo dvě stě čtyřiasedmdesát z roku dva tisíce jedna. Musí stromy přesadit, jinak nemůže proběhnout kolaudace sítí. Stačí sazenice posunout o dva a půl metru dál,“ řekl místostarosta obce Stanislav Přibyl.

Jeden z majitelů, Karel Hochman, v přesazení problém nevidí. Dalším dvěma se do něj ale nechce. Domnívají se totiž, že by tím okolí příliš utrpělo na vzhledu. „Okrasné stromky jsme zasadili v dobré víře, abychom to tady měli hezké. Buď zasadím stromy až těsně ke svému plotu, což nevypadá hezky, nebo stromy posuneme k zelenému pásu směrem k silnici. V tom případě by ale chodník musel vést těsně kolem domu a každý kolemjdoucí by se mi díval do dvora a na terasu,“ řekl Jan Ondráček.

Ten zatím nebyl schopný říct, k jakému řešení se přikloní. Myslí si ale, že stromy by sítím neměly překážet. „Zahradníci nám potvrdili, že kořeny javorů rostou jen do osmdesáti centimetrů a nad sítěmi je metr a půl zeminy. Nemělo by to tedy vadit,“ myslí si Ondráček.

Také třetí z majitelů, Jan Švábenský, přemýšlí v podobném duchu. „Údajně, pokud by souhlasili správci sítě, mohly by stromy zůstat. Pokusíme se je oslovit a požádat o povolení. Pokud svolení nedostaneme, budeme muset stromy přesadit,“ řekl Švábenský.

Obecní úřad o této možnosti ví. „Už jsme se na to předběžně informovali. Pokud by tam stromy zůstaly, hrozí, že v případě poruchy můžou vodaři nebo plynaři strom bez náhrady zlikvidovat,“ řekl místostarosta, který dodal, že v jednáních budou pokračovat v nejbližších dnech.