Vedení města zjistilo, že je strop potřeba zpevnit, díky posudku, který si nechalo nedávno vypracovat. „Když jsme ho nechávali kontrolovat před dvěma lety, bylo všechno v pořádku," zmínila Havlíčková.

V naprosto havarijním stavu ale podle ní není. „Zpevňování se bude týkat části v přísálí. V ostatních místnostech je v pořádku. Rozhodně nehrozí, že by se měl na někoho zhroutit. Ale změnily se normy, jsou přísnější, proto je potřeba s ním něco udělat," vysvětlila rousínovská tajemnice.

Letos se ale strop s velkou pravděpodobností opravovat nebude. „S touto investicí totiž letošní rozpočet nepočítá. Předpokládáme, že ho necháme zpevnit až v příštím roce," odhadla Havlíčková.

Cenu neznají

Zatím radnice ani netuší, jak moc budou práce rozsáhlé. „V této chvíli vlastně vůbec neznáme konkrétní postup. Ten bude jasný až ve chvíli, kdy bude udělaná projektová dokumentace. Netušíme proto ani, jak vysoká bude částka, kterou si stavební práce vyžádají. Ovlivní ji ovšem také konkrétní nabídky, které vzejdou z výběrového řízení," konstatovala tajemnice.

Známá není ani cena, kterou radnice vydá za zpracování projektu. „Výběrové řízení ještě není u konce. Finanční náročnost je ale jedním ze zásadních hodnotících kritérií. Zájemci mohou svoje nabídky podávat do 29. července a ve stejný den budeme otevírat obálky," doplnila tajemnice.

Rekonstrukce stropu bude pouze dílčí opravou. „Zásadními stavebními úpravami má projít celá Záložna, zpevnění je tak v podstatě jen doplňkem," řekla Havlíčková.

V letošním roce už Záložna prošla jednou krátkou opravou. Byla jí výměna jednoho z trámů v krovu. Ten byl podle posudku odborníka ve špatném stavu, takže stavba měla problémy se statikou. Na krátkou dobu tak byl z bezpečnostních důvodů uzavřený velký sál. Oprava trvala několik týdnů.