„Díky Studentským volbám se mladí lidé seznamují se základními prvky demokracie a volebním systémem České republiky. Volby nanečisto mimo jiné zvyšují podíl prvovoličů při skutečných volbách. Podle výzkumu po prvních Studentských volbách v roce 2010 stoupla v řádných volbách účast těch, kteří se předtím účastnili voleb na své škole, o šest procent," uvedla mediální koordinátorka organizace Člověk v tísni Bohumila Beranová.

Studenti, které oslovila redakce Vyškovského deníku Rovnosti, o projekt mají zájem. „Nejužitečnější by to asi bylo pro nižší ročníky, protože ostatní už mají volební právo. Osobně si myslím, že jako osvěta může být účast v takovém projektu užitečná. Navíc by to bylo docela oživení ve výuce základů společenských věd," myslí si například student vyškovské Obchodní akademie Václav Adamovič.

Podobně mluvil i další vyškovský student. „Studuji první ročník na gymnáziu ve Vyškově. Kdybych měl volební právo, určitě bych šel hlasovat. Kdo nevolí, nemůže si potom totiž stěžovat na panující poměry, protože neudělal ani to málo, co mohl, pro to aby je nějak změnil. Projekt Studentských voleb je určitě zajímavá myšlenka. Pokud je jeho výsledkem i zvýšená volební účast, je to určitě dobře," vyjádřil se student, který neměl o projektu žádné tušení. „Pokud by na naší škole studentské volby byly, zřejmě bych se jich zúčastnil a svůj lístek do urny hodil," řekl mladík, který nechtěl uvést jméno.

Ředitelé škol jsou ale zdrženliví a o účast spíš zájem nemají. „Jako škola se projektu Studentských voleb účastnit nebudeme. Raději bych to nechal až na výsledku těch skutečných. Naši studenti se potřebná fakta o fungování našeho volebního a parlamentního systému dovědí na hodinách základů společenských věd. Studentské volby už jsou podle mého názoru příliš politickou aktivitou, která na školy nepatří," zdůvodnil rozhodnutí neúčastnit se projektu ředitel Gymnázia a Střední školy zdravotnické a ekonomické ve Vyškově Václav Klement.

Do projektu nepůjdou ani na gymnáziu v Bučovicích. „Letos se do něj neplánujeme zařadit. Jednou už jsme volby nanečisto měli. Byl to úplně první ročník projektu. Ze zpětných vazeb studentů jsme ale usoudili, že podobnou věc u nás ve škole nepotřebujeme," vysvětlil ředitel Gymnázia a Obchodní akademie v Bučovicích Jiří Vlček.

Nezájem škol na Vyškovsku potvrzuje i koordinátorka projektu Studentských voleb. „Z Jihomoravského kraje projevilo zájem devětadvacet škol. Z okresu Vyškov ale bohužel není žádná. Ostatní regiony ale svého zástupce mají," naznačila koordinátorka projektu Volby nanečisto Jana Havlíčková.