„Všechny projekty jsou těsně před zahájením staveb nebo se už staví. Například na výstavbu Hanáckého statku vyškovské zoologické zahrady už proběhlo výběrové řízení a stavět se má v následujících měsících. V běhu jsou i práce v areálu společnosti SMC ve vyškovské průmyslové zóně Nouzka II,“ řekl architekt vyškovské radnice Zdeněk Pospíšil.

Právě firma SMC s centrálou v Japonsku, která je největším světovým výrobcem pneumatických prvků pro průmyslovou automatizaci, má Vyškovu nabídnout desítky pracovních příležitostí. „Jsme samozřejmě rádi, že výstava nabízí tak zajímavé exponáty, snad se bude i letos líbit,“ prohlásil na vernisáži vyškovský starosta Petr Hájek.

Zajímavý je i možný rozvoj dinoparku z pohledu architektů. Radnice má nápady, kam dál by se oblíbená atrakce mohla rozšiřovat.

Myslí i na bezpečnost

Z hlediska bezpečnosti je nicméně důležitější napojení komunikace R46 nájezdovým pruhem u Marchanic. „Je to kolizní místo, připojení je špatné, takže se naše práce snaží o rozšíření nájezdového pruhu. Součástí plánů by měla být i nová příjezdová cesta k hvězdárně,“ vysvětlil Pospíšil.

Návštěvníci mají možnost proniknout do představ studentů architektury Vysokého učení technického v Brně o využití vybraných vyškovských lokalit. „Studentské práce prověřují, jak moc lze naše území zatížit, aby bylo přijatelné jak pro investory, tak pro město. Jsme za ně skutečně rádi, každým rokem se snažíme zadat nová témata, která se občas prolnou s těmi minulými nebo jsou úplně nová. Na určité území tak máme větší množství variant, jak by se z hlediska budoucího investora dalo řešit,“ přiblížil Pospíšil.

Připomněl třeba práce všímající si rybníka Kačenec, která má ujasnit, jak by mohla odpočinková a rekreační zóna města vypadat. „Jednou ze studentských prací je vodní svět Kačenec. Město už má dlouhodobě záměr pod Kačencem doplnit rekreační zónu o přírodní koupaliště. Návrhy studentů jsou stejně jako vloni první vlaštovkou,“ doplnil architekt.

Právě o přírodním koupání na Kačenci se ve Vyškově hovoří už dlouho. „Přírodní plocha na koupání Vyškovu chybí, takže tahle idea je pro mě určitě lákavá. Otázkou zůstává, jak moc je reálná,“ myslí si Vyškovan Tomáš Zvolánek.

#nahled|https://g.denik.cz/70/17/ftg_vodni_svet_navrh_student_kacenec2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/70/17/ftg_vodni_svet_navrh_student_kacenec2.jpg|Fantazii se meze nekladou a studentské práce vodního světa ve Vyškově jsou toho důkazem. Třeba se nechá vyškovská radnice představami studentů architektury VUT v Brně jednou inspirovat.#

Pospíšil upozornil i na možné propojení Vyškova s Drnovicemi. „Na místě jsou polnosti. Podle mého názoru se obě sídla propojení nevyhnou. Otázkou je, zda zůstanou samostatnými obcemi,“ uzavřel Pospíšil.

Způsob provázání lokalit je také zatím ve hvězdách. „Jsou to návrhy a představy studentů. Neznamená to, že lokality takto budou skutečně vypadat. Ale možná se město nechá v budoucnu některými inspirovat,“ řekla tisková mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Právě radnice výstavu pro zájemce připravila letos už po osmnácté. V minulých letech mezi prezentované práce patřila například i Knihovna Karla Dvořáčka, Masarykovo náměstí, některé okružní křižovatky ve městě nebo podoba průmyslových zón Nouzka a Sochorova. Ve výstavbě je aktuálně třeba rekonstrukce podchodu. Výstavu je možné vidět až do 20. června. Otevřená bude ve všední dny od devíti do dvanácti hodin a od třinácti do sedmnácti hodin. V sobotu a neděli od třinácti do sedmnácti hodin. „Po domluvě na vyškovském odboru územního plánování a rozvoje je navíc možné dohodnout termín odborného výkladu k vystaveným tématům,“ doplnila Bednářová.