Právě pro tyto dvě národní kulturní památky se rozhodli studenti vyškovské Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Sochorova a znovu se zapojili do projektu Stavby z vlnité lepenky. „Studenti si pro zpracování modelu v jubilejním desátém ročníku soutěže vybrali stavby, které jsou na seznamu národních kulturních památek. Každá z přihlášených devětadvaceti středních škol měla možnost do klání přihlásit dvě stavby. Deset, které postoupí do pražského finále, vybere odborná porota do neděle," poznamenal za pořadatele soutěže Pavel Sobol.

Studenti vyškovské Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Sochorova letos z lepenky vytvořili i zámek Konopiště.Vyškovské studenty, kteří loni slavili úspěch s ruprechtovským mlýnem, podobné klání podle ředitele školy Petra Hájka nakopne. „Vzhledem k tomu, že technické obory jsou obecně opomíjené, jim tak něco podobného dodá sebevědomí a motivaci, což je jenom dobře," ocenil ředitel.

Středoškoláci chtěli po loňské zkušenosti zkusit něco složitějšího. „Nenechali jsme je v tom a snažili se jim pomoct. S modely bylo pochopitelně víc práce. Rozvíjí tím ale svou představivost a pracují na nich se zájmem," dodal ředitel Hájek.

Autoři vítězného projektu se můžou těšit na ceny v hodnotě 25 tisíc korun. „Škola, která obsadí druhé místo, obdrží cenu v hodnotě deseti tisíc a v pořadí třetí pak ve výši pěti tisíc korun. Ve hře je i zvláštní Cena Národního památkového ústavu," vyjmenoval Sobol s tím, že finále je naplánované na středu 15. června v Praze.

Cílem projektu je ukázat, že karton jako obalový materiál má širokou škálu využití a jeho používání je velmi šetrné k životnímu prostředí.