„V první fázi se letos budou věnovat dvěma předmětům. Jedná se o sekretář z osmnáctého století dýhovaný kořenicí a koš na papír ze souboru z pozůstalosti Kouniců zdobený intarzií typu Boulle z mosazi, želvoviny a černé dýhy,“ uvedl propagátor projektu a pedagog Radek Ryšánek.

Práci účastníků kontrolují zkušení odborníci. „Ve Slavkově budou zatím působit čtyři studenti včetně dvou mužů a dvou žen. Dohled poskytuji jednak já jako jejich pedagog a také další tři restaurátoři,“ doplnil Ryšánek.

Do nového pracoviště se hasiči přestěhují v polovině června.
Slavkovští hasiči se přestěhují na novou základu. Další na řadě jsou záchranáři

Slavkovské restaurování je projekt, který vznikl před osmi lety na základě spolupráce Vyšší odborné školy restaurátorské z Brna, Zámku Slavkov-Austerlitz a soukromého restaurátorského ateliéru. „Studenti čtvrtého semestru semestru provádějí svou odbornou praxi přímo v prostorách slavkovského zámku, kde restaurují vybrané sbírkové předměty. Slavkovské restaurování je organizované v letním a v zimním semestru vždy na čtyři týdny. V této době mohou návštěvníci nahlédnout do tajů a záludností oboru restaurování,“ připomněla ředitelka zámku Eva Oubělická.

Ilustrační foto
Zapáchá, nepojede. Cestující po dvaceti letech čekají změny v přepravním řádu