Vyučit se třeba cukrářkou v místě nedaleko bydliště? Na Vyškovsku zhola nemožná věc. Průpravu pro budoucí povolání musí hledat jinde.

„Odhadem necelá třetina žáků odchází jinam. Jsou to ti, kteří mají nějaký zvláštní zájem. Většinou jdou do průmyslových škol v Brně. Občas si někteří vyberou církevní gymnázium v krajském městě,“ popsala situaci na slavkovské Základní škole Tyršova Marie Drápalová.

Podobný stav je ve Vyškově. „Zhruba třetina žáků odchází mimo okres. Nemyslím si, že to ovlivňuje špatná kvalita zdejších škol a učilišť. Některé obory na Vyškovsku jednoduše nejsou. Například elektrotechnické. Řada žáků se jezdí také do Prostějova učit prodavačem,“ vysvětlil ředitel Základní školy Nádražní Pavel Pospíšil.

Nejinak je tomu na bučovické Základní škole 710.

Za hranicemi okresu také mizí třetina jejích absolventů. Někdy dokonce i víc. „Záleží na nabídce škol mimo okres. Přibližně osm až deset žákyň, které chtějí studovat některou specializaci na zdravotní škole, musí jinam než do Vyškova. V některých případech ani v Brně žáci nenajdou dostatečnou nabídku,“ uvedl zástupce ředitele školy Jiří Břínek.

Že si všichni nemohou na Vyškovsku vybrat školu, potvrzuje třeba Jitka Kondrádová z Bučovic. „Za vzděláním jezdím do Brna. Je tam jediná škola v kraji, kde mohu studovat zahradnictví. Při volbě mě nijak neodrazovalo, že nebudu doma. Zpočátku jsem dokonce bydlela na internátě. Teď denně dojíždím z Bučovic,“ popsala své zkušenosti studentka.

Ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek považuje odchod jedné třetiny žáků mimo Vyškovsko za přijatelný. „Mohlo by to být horší. Přesto si myslím, že citelně chybí tříleté učební obory pro ženy. Například kosmetičky, aranžérky a cukrářky,“ uvedl ředitel. To je podle něj také jednou z příčin, proč je víc nezaměstnaných žen v okrese než mužů.

Snahou úřadu práce je pomoci školám z Vyškovska. Uspořádal i proto na dvacátého a jednadvacátého listopadu veletrh vzdělání a pracovních příležitostí v dědickém posádkovém domě.

„Pozvali jsme padesát škol z střední Moravy. Nechceme, aby odcházeli žáci do jiných okresů. Proto jsme neoslovili vzdělávací zařízení vyučující obory, které v regionu máme,“ vysvětlil Marek.