Na japonských pohádkách vyrůstala. „Začala jsem se o tuto zemi zajímat, když jsem je asi jako desetiletá četla,“ dodává.

K orientální kultuře ji přivedl otec. „Dělá karate a tai-či. V Číně jsme byli měsíc a cvičili jsme tam. Vede na Vyškovsku oddíl a chtěla jsem se přiučit. Lidé jsou v asijských zemích velmi příjemní,“ oceňuje dívka.

V Číně ji překvapilo, že stát se o obyvatele moc nestará. „Přesto si ze života berou to nejlepší,“ vypráví. I přes svou zkušenost se čínsky učit nehodlá.

Kovárová miluje typické japonské animované seriály anime, nestuduje však jen kvůli nim. „Kdo jde na tento obor čistě kvůli anime a těší se, že se na filmy bude dívat bez titulků, studium většinou nezvládne a skončí,“ dodala s tím, že i kvůli náročnosti už víc než polovina studentů po prvním ročníku v oboru vypadla.


Anime sleduje takřka denně. „S kamarádkou jezdíme na Animefest asi od roku 2013,“ vzpomíná. Na tomto festivalu v Brně se setkávají fanoušci a nosí kostýmy svých oblíbených postav. „Je to fascinující jiný svět,“ tvrdí.

Sama si vyzkoušela i kurz kaligrafického písma. „Kaligrafie má pravidla, která jsem u ní nepředpokládala. Psali jsme na tenký rýžový papír. Škola poskytla speciální tuš, roztírací kameny, papír i štětce. U nich záleží na měkkosti,“ vysvětluje Kovárová.

V Japonsku zatím nebyla. „Jako studenti máme možnost vycestovat do Japonska na rok na konci druhého ročníku. Kdybych si mohla vybrat, nejraději bych jela do hor. Je tam klid,“ plánuje studentka.

LUCIE PINKOVÁ