„V současnosti není studna v utěšeném stavu. Neplní svoji funkci, a proto se radnice pustí do její komplexní obnovy,“ řekla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Vyškovští radní předpokládají, že se podaří zprovoznit i pumpu. Práce vyjdou zhruba na tři sta šedesát tisíc korun. Dotací ve výši sto tisíc korun se na opravách bude podílet také Jihomoravský kraj.

Opravy se ujme vyškovský restaurátor Jaroslav Budík.

Ten opravuje sochy po celé Moravě. Ve Vyškově to byl například gotický portál chrámu Nanebevzetí Panny Marie, sluneční hodiny na zdi zámku nebo prováděl generální opravu sochařské výzdoby kašny a morového sloupu na Masarykově náměstí.

Pracoval také na sochách v Rousínově, Slavkově u Brna, Bučovicích a dalších městech.

Na opravu studny se pilně chystá. „Památka nestojí na pevných základech. Budeme muset provést její demontáž, doslova posunout studnu stranou,“ řekl Budík.

Potom specialisté studnu vyčistí a vymění čerpací mechanismus. Ten napojí do veřejné kanalizace.

Až rekonstrukce skončí, kolemjdoucí budou mít možnost napumpovat si ze studny vodu. „Opravy budou náročné. Neustálé vlhko kámen silně narušilo. Nutná bude izolace kamenů,“ vysvětlil restaurátor.

Ten požádal o pomoc taky odborníky na historii. „Archeolog bude dozírat na odkrývání studny, kterou od středověku zřejmě nikdo nečistil. S památkáři z Brna zase konzultuji návrhy pro odtokový mechanismus,“ dodal Budík.

Zároveň doplnil, že do nádoby vysekané z kamene poteče voda na kovaný rošt a potom do kanalizace.

Ačkoliv studna nepatří mezi evidované kulturní památky, je významným prvkem městské památkové zóny. V plné kráse by se měla předvést již v září.

Lea Navrátilová