Zatímco ve Slavkově se lidé nového obchodního domu nemůžou dočkat, v Dědicích proti němu sepsali petici. Proti Tesku ve Vyškově si zase našli důvod k odvolání konkurenti. Novinkou je Penny Market, který se dere do Rousínova.

V areálu bývalého cukrovaru ve Slavkově u Brna měl Spar začít vznikat už předloni na podzim. Podle tajemníka slavkovské radnice Pavla Dvořáka má investor stále platné územní rozhodnutí. „Měli by do roka začít, jinak jim povolení propadne,“ dodal Dvořák.

V tamní lokalitě lidé jakoukoliv prodejnu postrádají. Zpočátku byly na vině administrativní průtahy. Pak nedostatek peněz, protože náklady měly být větší, než majitel předpokládal. Spar prý nejdřív uvažoval, že postaví obchod ve skromnější podobě. Dodnes ale rozhodnutí nepadlo. Developerská firma Fuertes development, která zajišťovala stavební povolení pro řetězec, potvrdila, že Spar má interní problémy. Hrozí, že se stavba ani neuskuteční. „S největší pravděpodobností se ale budeme snažit parcely odkoupit a postavíme jiný market. Pozemek na stavbu je už dlouho připravený, je hotové územně stavební řízení,“ řekl developer Petr Jonáš.

Zatímco ve Slavkově je Spar vítaný, Vyškované proti němu sepisovali petici. Obyvatelé Dědické ulice, kde má obchod vzniknout, a to na zeleném poli mezi Posádkovým domem armády a obchodním domem Moravan, mají obavy zejména z nárůstu automobilové dopravy. A vyškovská radnice jim dala za pravdu. Městská rada neodsouhlasila smlouvu o právech stavby. „Důvodem bylo, že lidé už před časem vytvořili občanská sdružení a tím dali najevo, že stavbu obchodu na Letním poli nechtějí. Na otázku, jak to bude vypadat se stavbou dál, v tuto chvíli nedokážu odpovědět,“ uvedl vyškovský starosta Petr Hájek.

Mluvčí řetězce Jan Vávra uvedl, že Spar se k problému vyjadřovat nebude. V Brněnské ulici ve Vyškově vedle supermarketu Lidl zase měla už dávno začít stavba hypermarketu Tesco. Stále je tam však neorané pole. Proti územnímu řízení se totiž odvolala společnost Ahold, pod kterou spadá Hypernova a Albert.

Až stavební úřad vydá územní rozhodnutí, Tesco prý podá žádost o stavební povolení. Pokud však vyškovští úředníci vydají záporné stanovisko, stavba Teska podle starosty Hájka pokračovat nebude. Pak už bude záležet pouze na vedení řetězce, jestli se odhodlá k dalším právním krokům. Tesco se zatím nevzdává. „V současné době hledáme jiná řešení, jak projekt výstavby uskutečnit,“ uvedla mluvčí Teska Eva Karasová. Podle ní zdržení nastalo kvůli dodavatelské společnosti De Iure, která, jak uvedla Karasová, nesplnila smluvní závazky vůči Tesku.
Do Rousínova se začal tlačit Penny Market.

Projekt je teprve v plenkách. K záměru se před několika dny vyjadřoval kraj, který neshledal žádné překážky ke stavbě. Ta je ostatně v souladu s územním plánem města.

ŠÁRKA DUBSKÁ
ANETA DĚDIČOVÁ