Ve Vyškově otevírá jedno nákupní centrum za druhým. Největšími konkurenty byli až donedávna Hypernova a Lidl. Před loňskými Vánoci k nim přibyl ještě Kaufland. Malí prodejci se s tím vyrovnávali těžko.

„Zpočátku tam asi část zákazníků bude chodit. Časem se ale většina vrátí. Taková je alespoň má zkušenost z minula. Pár procent zákazníků asi opravdu ztratíme. Takže zřejmě o část tržeb přijdeme,“ svěřil se tehdy například majitel obchodu Květoslav Slavotínek. Po necelém půlroce tvrdí, že mu odhad beze zbytku vyšel. „Hlavně na začátku byl odliv zákazníků poznat. Mnozí se ale vrátili. Musíme se na oplátku víc snažit a lidem se věnovat,“ dodal Slavotínek.

Ještě letos se začne v obchodní zóně stavět Tesco. Toho už se Slavotínek tolik neobává, protože není v bezprostřední blízkosti.
V současné době stavebníci zasypávají sutí kalové nádrže bývalého cukrovaru, kde by mělo Tesco vyrůst. Bližší podrobnosti zatím tiskové oddělení řetězce není ochotné sdělovat, protože projekt je teprve v rané fázi.

Do okresního města se ovšem žene ještě další market. Vybudovat ho chce jedna přerovská společnost mezi Lidlem a stavebninami Jaroslava Dobeše. Byl by to už šestý supermarket v tamní lokalitě. „Projekt je nyní ve fázi zpracování dokumentace. V centru budou zastoupení prodejci nepotravinářského charakteru, například hobby market, obuv, textil nebo elektrospotřebiče. Otevřít bychom chtěli nejpozději na Vánoce příštího roku,“ potvrdila zaměstnankyně společnosti Žaneta Rouchalová.

Další obchod, tentokrát zřejmě Spar, by měl do budoucna vyrůst také na vyškovském předměstí v Dědicích.

Před několika dny otevřelo své brány další nákupní centrum vedle Hypernovy. V takzvaném Retail parku najdou zákazníci diskontní módu Lidovku, prodejnu s textilem KiK a elektroniku Fast Planeo elektro. Zákazníci se těší na zaváděcí ceny. „Konkurenci jenom vítám, doufám, že díky tomu bude levnější zboží. Navíc vše bude pohodlně na jednom místě v obchodní zóně,“ řekla například Vyškovanka Anna Říhová.

Obchodníci z náměstí naopak očekávají úbytek zákazníků. Ale například majitel elektroprodejny v obchodním domě Magnum Luboš Vymazal věří, že zákazník, který hledá skutečnou kvalitu, dá před supermarkety přednost osvědčeným značkovým obchodům.

Výstavba supermarketů se ovšem netýká je okresního města. Například v blízkosti bučovického autobusového nádraží vyrůstá obchod řetězce Penny Market. Stavbu zbrzdily problémy s přeložkou kabelů vysokého napětí, ale obchod otevře už v nejbližších týdnech.

Někteří obyvatelé vznik další prodejny vítají. Podle nich jsou totiž Bučovice jediným větším městem na Vyškovsku bez pořádného supermarketu. Obchodníci však již tak nadšení nejsou. Bojí se totiž, že jim konkurence odloudí zákazníky. „Myslím si, že se zahraničními řetězci je marný boj. Budeme se s tím ale muset smířit. Jejich cenám konkurovat nemůžeme. A právě ty jsou pro zákazníky důležité. Třeba i mnohem víc než kvalita,“ prohlásil před časem majitel bučovické prodejny Metall Alois Drlík.

Ve Slavkově zatím funguje Penny Market a lidé netrpělivě čekají na Spar. Ten by měl vzniknout v areálu bývalého slavkovského cukrovaru. „V současné době jsou už všechny pozemky převedené na Spar, máme stavební povolení a připravujeme stavbu,“ uvedl Petr Jonáš ze společnosti Fuertes development.