S ohledem na počasí se do včelína jeho létající obyvatelky přemístí až na jaře. Zamluvené je má charita u vyškovské včelařské organizace. „Starat se tedy o ně bude vyškolený pracovník. Lidé s duševním onemocněním pak budou včelí produkty, masti, propolis i med zpracovávat v sušárně," nastínil ředitel vyškovské charity Karel Kosina.
Právě sušárna pak bude sloužit i ke zpracovávání toho, co si klienti sami vypěstují na vedlejší bylinné zahrádce. „Zároveň předpokládáme, že bychom v ní od příštího roku sušili i ovoce ze sadu," připomněl Kosina.
PŘINESE JIM NAPLNĚNÍ
Cílem projektu je podle něj dát klientům to, co jim přinese naplnění a smysl. „Budou vytvářet něco, o čem budou vědět, že ostatním lidem poskytne radost a užitek. A to je velmi podstatné," poznamenal ředitel.
Část výrobků bude podle jeho slov sloužit pro potřebu klientů charity. Tak to ostatně funguje už nyní.
Například v chráněném bydlení lidé využívají masti i byliny pro výrobu čaje. „Část pak budeme na akcích charity prodávat. Už nyní při žehnání svatomartinského vína nabízíme bylinky. A nabídku tak od příštího roku ještě rozšíříme," dodal Kosina.
Podle pracovnice charity Elišky Popelové poskytují i osvětu, aby duševně nemocní případně nebyli vystavení diskriminaci u poskytovatelů sociálních i jiných služeb. Pomáhá s tím řada odborníků.