„Žádné slavnostní zahájení se nebude konat. V jednu hodinu mají přijet zástupci Českého sdružení přátel betlémů, jehož jsem také členem. Má dorazit i zástupce místní akční skupiny, přes kterou jsme získali dotaci na opravu střechy a půdy," přiblížil Pištělka, který do nové galerie v druhém patře švábenického muzea vměstnal stovky rozličných betlémů. „Původně jsem myslel, že jich bude sedm set. Nakonec jich je o stovku víc," usmíval se Pištělka.

Podle něj jde o jedinečnou expozici tohoto druhu v republice. „Myslím, že tak rozsáhlou lidé nikde u nás neuvidí. Spolu s ní zahájím i výstavu s názvem Kolem nás očima dětí," dodal sběratel.

Výstavu betlémů můžou od soboty zhlédnout také návštěvníci slavkovského zámku. Odstartovala ji páteční odpolední vernisáž. Má název Betlémy známé i neznámé a lidé ve čtyřech sálech spatří víc než sto padesát exponátů. Nejmenší z nich má podle informací pracovnice památky Šárky Hálové velikost vlašského ořechu.

Do města však láká i další zámecká akce, která se bude konat právě v sobotu. Jsou jí Svatomartinské slavnosti. „Jde o tradici, která navazuje na dnes už zapomenuté lidové obyčeje a zvyky spojené s ukončováním hospodářského cyklu. Původně se k tomuto datu ukončovaly a znovu uzavíraly dohody mezi sedlákem, panstvem a čeledíny nebo ostatními sloužícími. Zabíjela se svatomartinská husa, v té době totiž měla nejlepší peří, nebo se ochutnávalo mladé víno. A právě tyto obyčeje chceme při letošních Svatomartinských slavnostech ve Slavkově připomenout," přiblížila za slavkovský zámek vedoucí programového oddělení Jana Slouková.

Vedení památky spolu s Jezdeckým klubem Acaballado z Němčan připravilo program, který odstartuje v jedenáct hodin příjezdem zámeckého pána. Přijede historickým kočárem zapůjčeným z Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. „V doprovodném programu diváci uvidí ukázky drezury koní. O muzikální část se postará sbor Naděje z Centra sociálních služeb pro zrakově postižené z Chrlic. Nebude chybět ukázka výcviku koní nebo praporové a šermířské vystoupení," lákala Slouková.

Po celou dobu akce se bude konat prodejní výstava Mladá svatomartinská vína. A na závěr programu přijede Martin na bílém koni. „Po celou dobu bude v zámeckém parku malý jarmark, děti se můžou svézt na ponících. K ochutnání bude svatomartinská husa nebo první mladá vína z letošní sklizně," zmínila Slouková.

Na počest svatého Martina, který sice letos sníh nepřinesl, se budou slavit také hody, a to v rousínovské místní části Královopolské Vážany. „Konat se budou v sobotu od jedné hodiny po poledni, kdy od hospody vyrazí krojovaný průvod po dědině. Připravená bude i hodová zábava, ta začne v osm hodin večer v sále Sokolovny. Nebude chybět ani bohatá tombola," zvala za pořadatele Romana Sobotková.