Dotace ve výši milion osm set tisíc korun však ani v případě úspěchu nepokryje všechny náklady. „Městys se musí z deseti procent podílet spoluúčastí na financování a zaplatit také musí dvacetiprocentní daň z přidané hodnoty,“ vysvětlila manažerka Společné cesty Ludmila Kolářová.

Celkové náklady na rekonstrukci střechy tak dosáhnou zhruba dvou milionů šesti set tisíc korun. „Celý projekt teď půjde na Státní zemědělský intervenční fond. Vhodný dotační titul sháníme už dlouhodobě, proto doufáme, že tentokrát budeme úspěšní,“ podotkl starosta Švábenic Josef Kubík.

Muzeum totiž potřebuje střechu opravit naléhavě. „Budova muzea pochází z roku 1838, ve střeše je ještě původní vazba a krytina. Bohužel je v havarijním stavu, což by v etrémním případě mohlo vést i k propouštění vody při deštích a ohrožení exponátů,“ vysvětlil nutnost rekonstrukce starosta.

Městys počítá s tím, že díky opravě střechy v budoucnu vznikne na půdě muzea další výstavní prostor. „Mělo by jít o plochu o rozloze asi sto osmdesát metrů čtverečních. Chtěli bychom tam zřídit expozici betlémů Libora Pištělky, který se v současné době o muzeum stará a shání pro něj velké množství vystavovaných exponátů,“ dodal starosta.

Obecní vlastivědné muzeum sídlí v budově bývalé obecní školy. Muzeum otevřené od roku 1997 nabízí každoročně několik nových výstav a stálých expozic. Od minulého týdne jsou v něm přístupné dvě nové výstavy, Zveř a ptactvo našich lesů a Malé věcičky naší babičky. Druhá jmenovaná expozice představí různé kuchyňské i jiné pomůcky, které běžně používala ještě generace našich babiček.