Vedoucí svatební agentury Elysée v Blansku Monika Burianová tvrdí, že nejvíc v módě jsou přírodní venkovské svatby, které zdobí juta s krajkou a různé doplňky ze dřeva. Často v kombinaci s jemně růžovou barvou. „Naši klienti jednoznačně volí venkovní svatby na loukách, v sadech nebo ve vinicích,“ řekla Burianová.

93sňatků uzavřeli loni snoubenci v Blansku, ve Vyškově jich bylo 74.

Třeba podle Ludmily Vagundové je svatba venku výhodná. „Děti si tam vyhrají a nikdo se nikde nemačká,“ vyzdvihla nedávno vdaná žena.

Mnoho párů dál preferuje tradiční svatby v kostelech nebo kapličkách. Najdou se ale i tací, které lákají adrenalinové zážitky. Třeba sňatek na rozhledně Podvrší u Vavřince na Blanensku. „Za šestnáct let, co je rozhledna v provozu, tu byly asi čtyři svatby. Lidé za ně neplatí,“ oznámil starosta Miloslav Novotný.

Podobný nevšední zážitek nabízí i Punkevní jeskyně v Moravském krasu. Svatby se tam konají sice výjimečně, ale komu se poštěstí, ten na svůj významný den jen tak nezapomene. „Letos byla zatím jedna svatba, další se chystá tento měsíc. Zájemci jsou většinou zaměstnanci, nebo lidé se vztahem k jeskyním,“ vysvětlil šéf správy jeskyní Hynek Pavelka. Kvůli provozní době jsou tam svatby možné až od pěti hodin odpoledne.

Velkým počtem svateb se mohou chlubit také zámky, které prostornými sály a zahradami neomrzí. Ve Slavkově loni oddali kolem devadesáti párů. „Zámecká kaple je vysvěcená, lze ji ale využít i pro civilní obřady. Tamní park zase láká k focení,“ sdělila koordinátorka svateb Kateřina Kalábová.

Přes padesát sňatků ročně pořádají i na zámku v Lysicích na Blanensku. „Letos jsme vyšli vstříc snoubencům, kteří si přáli svatbu v magickém datu 7. července 2017. Ten den jsme měli tři svatby,“ připomněla kastelánka Martina Rudolfová. Atraktivita zámku podle ní neklesá navzdory zájmu o svatby na netradičních místech, jako je třeba fotbalové hřiště.

Podle statistik na Blanensku loni snoubenci uzavřeli necelých pět set sňatků, z toho přímo v Blansku třiadevadesát. Na Vyškovsku je počet podobný. „V minulém roce zapsala matrika ve Vyškově celkem čtyřiasedmdesát sňatků,“ upřesnil mluvčí města Michal Kočí.

O SŇATKU V KOSTELE FARÁŘ JAN PEŇÁZ ŘÍKÁ:

Nevěsty se musí obléct decentně

Křtiny /ROZHOVOR/ – Barokní poutní chrám Jména Panny Marie z osmnáctého století ve Křtinách na Blanensku je nejen národní kulturní památka. Blízkostí zámku a ojedinělým prostorem láká také budoucí novomanžele. „Kostel je originální stavba. Vábí třeba velikostí a světlem,“ říká tamní farář Jan Peňáz.

Mají o svatbu v kostele zájem i nevěřící?
Ano, alespoň jeden musí být pokřtěný, aby mohli sňatek uzavřít.

Kolik svateb jste za minulý rok měli?
Loni to bylo přes třicet svateb. Posledních pět let je počet sňatků uzavřených v našem kostele stálý.

Jak dlouho dopředu si snoubenci musí svatbu domluvit?
Stačí tři měsíce, někteří ji domlouvají i rok.

Jsou nějaká specifika svateb v kostele?
Jsou, třeba ustrojení nevěst. Mělo by být jemné, rozhodně ne zcela plážové. Ramena by měla být zakrytá.

LENKA JEBÁČKOVÁ