Celostátní, ne-li celosvětový trend kopíruje také Vyškovsko. „Lidé, kteří se budou brát letos v našem kostele, jsou takřka samí vysokoškoláci. Nejmladší je osmadvacetiletá slečna,“ uvedl vyškovský pastorační asistent Jiří Štreit.

Situace je podle něj stejná už několik let. „Ani si nepamatuji, že by se u nás brali mladí, kteří mají kolem dvaceti a méně let. Určitě je to kvůli zodpovědnosti. Lidé jsou teď také náročnější. Dřív vstupovali do manželství, protože třeba museli, nebo byli čerstvě zamilovaní. Nyní chtějí mít svoje pohodlí a nechtějí zůstat rodičům na krku,“ myslí si Štreit.


Zatímco v minulosti se hodně děvčat muselo vdávat, a to kvůli těhotenství, dnes už mnohé čtrnáctileté dívenky dobře znají výhody antikoncepce.

„Dívky jsou daleko poučenější, než jejich rodiče. Přicházejí si už pro konkrétní přípravky. Dnes je úplně jiný styl života. Mladí napřed řeší studia, zahraničí, dovolené a teprve potom svatbu a děti,“ řekl například gynekolog Václav Houbal.

Že mladí lidé mají úplně jiné zájmy, než zakládat rodiny, potvrzují také pracovnice všech tří okresních matrik. „Hodně mladé snoubence jsme neměli už několik let. Poslední pár mladší osmnácti let jsme oddávali před třemi roky,“ řekla pracovnice ze slavkovského městského úřadu Silva Skokanová.

Její slova potvrdila i zaměstnankyně slavkovského zámku, který je vyhledávaným místem svateb. „Za osm let, co svatby dělám, tady máme mladý pár jen velmi výjimečně,“ řekla Hana Partyková.


Osmnáctiletá nevěsta nebo ženich je už raritou. „Většinou se věk snoubenců pohybuje kolem sedmadvaceti až třiceti let,“ doplnila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. Zajímavé podle ní je, že ve Vyškově páry nechtějí být oddávané jen na radnici, ale i na dalších, méně tradičních místech. Například ve vyškovské zámecké lodžii nebo v altánu zooparku. „Letos nás čeká magické datum 8. 8. 2008. O tento den už mají zájem čtyři páry,“ dodala kuriozitu Bednářová.

Nejenom mladí lidé, ale také ti starší z Vyškovska se ovšem do sňatků příliš neženou. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Zatímco loni v první polovině roku si řeklo své ano sto pětašedesát párů, v předminulém roce jich bylo o patnáct víc. Ještě větší rozdíl je při srovnání s rokem 2004. Tehdy bylo takřka dvě stě svateb.

Na druhé straně ale ubývá rozvodů. Zatímco loni v prvním pololetí soudy zrušily takřka sto třicet nefunkčních manželství, letos jich bylo ve stejném období sto patnáct. Ještě výrazněji se rozdíl ukáže při srovnání s rokem 2004, kdy počet rozvodů dosáhl celkem sto čtyřiceti pěti.

Martina Grycová