Podle demografa Českého statistického úřadu Vladimíra Poláška lidé mění své hodnoty a v posledních letech se velmi rozšířil trend takzvaných singles. „Jsou to lidé, kteří se rozhodli bydlet sami, a i když třeba mají nějakého partnera, schází se jen příležitostně. Často si na takový způsob života tak navyknou, že se jim ani s přibývajícím věkem do manželství nechce," myslí si demograf.
V roce 2010 se počet sňatků na Vyškovsku dostal pod hranici čtyř stovek a loni jejich počet klesl na 367. „V prvním čtvrtletí letošního roku se na Vyškovsku nechalo oddat jen čtyřiadvacet párů, ale to je dané zimou. Nejvíc svateb si lidé plánují na jarní a letní měsíce a dokonce přestává fungovat pověra, že svatby v květnu jsou nešťastné," upozornil Polášek.
V posledních letech je sice v květnu méně svateb než jindy, ale podle Poláška už tento trend není tak silný jako dřív. „Svatbu v létě je výhodné mít díky teplému počasí, kdy lidé i svatební hostinu plánují ve venkovním prostředí a cestovní kanceláře jim snadno zaručí letní dovolenou u moře," uvedl Polášek.
Přesto na Vyškovsku stále existují páry, které si život bez manželství dokážou jen stěží představit. „Mám děti a ráda bych měla úplnou rodinu. Je to pro mě jako pro člověka důležité," řekla například Taťána Vlčková z Vážan nad Litavou.
Sňatky na Vyškovsku, stejně jako ve zbytku republiky, uzavírají většinou lidé stejného vzdělání. „Páry, které se v loňském roce rozhodly vstoupit do manželství, více než z poloviny tvořili lidé se stejným stupněm vzdělání. U dalších téměř čtyřiceti procent se úroveň vzdělání lišila pouze o jeden stupeň," uvedl demograf.
Zatímco ve Slavkově u Brna měli v loňském roce ještě svateb poměrně dost, letos se jejich množství značně snížilo. „Termíny máme vypsané na každou sobotu, stále se nám je však v letošním roce nedaří zaplnit, a tak máme ještě volná místa," potvrdila Vladislava Winterová se slavkovské matriky.
Snižující se počty uzavřených manželství hlásí i vyškovská radnice. „V roce 2010 se ve Vyškově nechalo oddat celkem sto třináct párů, v loňském roce už jich bylo jen pětadevadesát. Také lotos svateb ubylo. Zatímco do konce loňského června jsme jich měli devětačtyřicet, letos jich ve stejném období bylo o tři méně," uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Ryšánková.
Do manželství se lidé příliš nehrnou ani v Rousínově. „Zatímco v předloňském roce jsme tu oddali dvaadvacet párů, vloni už jich bylo jen patnáct. Z toho jedenáct párů se vzalo v první půlce roku včetně července, letos jsme svateb měli zatím pouze šest, ale ještě do konce měsíce dvě plánujeme. Do konce roku jich máme nahlášených ještě deset," uvedla Petra Hrachovinová z matriky v Rousínově.
Podle demografa Poláška ze statistického úřadu nehrají peníze vynaložené na svatbu ve většině případů roli. „Naopak v některých sociálních vrstvách můžou hrát peníze roli při plánování dětí. Přibývá počet dětí narozených mimo manželství, protože je pro lidi s menším příjmem tato varianta někdy výhodnější," dodal Polášek.