„Budeme plést věnečky z živých květin, které se dřív zavěšovaly na dveře domu kvůli ochraně jeho obyvatel. Zapálíme svatojánské ohně jako symboly očisty a s Ivou Doležalovou z místní knihovny si popovídáme o kouzelném býlí, které má v tyto dny prý obzvlášť silnou moc. Zajímavosti a informace o tomto magickém svátku tady budou k dispozici i na informačních tabulích,“ řekla Eva Kachlíková z komořanského Spolku pro zkrášlení obce.

Svatojánská noc je křesťanský svátek na počest svatého Jana Křtitele, který je ochráncem před zlými duchy. Původně byla tato noc oslavou letního slunovratu plná magie a tradic.

„Součástí slavnosti bude také gastrofestival nabízející širokou paletu kulinářských zážitků. Na své si přijdou například milovníci sushi, které připraví Jiří Nohel. K ochutnání budou i paštiky od Martina, vítěze v kategorii tepelně opracovaných masných výrobků v soutěži Regionální potravina za trhané hovězí s červeným vínem,“ informovala za pořadatele Jana Kratochvílová.

Do akce se zapojí také Barbora Svobodová se svými sladkostmi. „Pro děti bude po celou dobu akce připravený doprovodný program, například krásná třpytivá tetování, malování na kameny a další. V prostorách Obecního úřadu bude navíc možnost si prohlédnout výtvarná díla známého komořanského umělce Miloše Němečka,“ dodala Kratochvílová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Pasohlávky ovládl americký kult. Dva tisíce aut od veteránů po moderní stroje

Americká atmosféra o víkendu ovládla Pasohlávky. | Video: Deník/Magdaléna Blažková