Celá sobota bude v Bučovicích patřit futsalistům, kteří se budou muset poprat s větší výzvou, než je trocha deště. Hrát totiž budou nevidomí. „Jedná se o mezinárodní futsalový turnaj pro nevidomé, jehož účastníky budou týmy z Brna, Prahy, Německa, Anglie a Brazílie," vyjmenoval vedoucí bučovických sportovních zařízení Jaroslav Hrabovský.

Turnaj začíná v půl deváté ráno slavnostním zahájením. „Jednotlivé týmy se pak utkají v zápasech až do sedmi hodin večer, pokračovat budou i zítra. Ve dvě hodiny odpoledne pak bude vyhlášení vítězů," řekl Hrabovský a dodal, že celá akce se odehraje v areálu Základní školy Školní 710.

To v Ivanovicích na Hané si v sobotu připomenou 135. výročí založení tamního sboru dobrovolných hasičů. Od rána se budou sjíždět k hasičské zbrojnici hosté, půl hodiny po poledni pak slavnostní průvod vyrazí ke kostelu, kde se bude konat mše za zemřelé hasiče. Jejich památku pak přítomní uctí i položením věnce na hřbitov. Odpoledne jim zpříjemní krojovaná dechová hudba Cyrilka, v osm hodin večer pak bude následovat taneční zábava.

Na tradičnější strunu zahraje v sobotu v poledne občanské sdružení Manner, které v Manerově pořádá Jízdu králů. „Naposledy se ve vsi jezdilo na koních při dožínkách brzy po válce, takže se snažíme navázat po odmlce několika generací. Jde o akci, kterou lidé můžou vidět jen v sedmi obcích na celé Moravě. Na Hané tradice jízd králů zanikla v polovině 19. století," vysvětlil jednatel občanského sdružení Manner Jiří Novotný.

Akce začíná přesně v poledne na návsi. Účastníky jízdy nejdřív čeká ozdobení, pak jim král ujede do polí a oni ho budou hledat. „Jakmile ho najdou, posadí ho na koňský hřbet, dají mu růži symbolizující mlčení i plodnost do úst a vydají se do vesnice, kde budou objíždět stavení. Vydají se také ke starostovi, aby jim povolil další zábavu. Následovat bude folklorní odpoledne a večer zábava," řekl Novotný.

Koně budou v sobotu hrát hlavní roli také ve vyškovském Šafářském dvoře, kde se od devíti hodin ráno konají drezurní závody. Pro všechny návštěvníky je zajištěný celodenní program.

Na koně v motoru budou zase spoléhat na vyškovském letišti. V sobotu se tam totiž až do šesti hodin večer koná druhý ročník akce AusterliCZ Cup. „Jedná se o závod takzvaných fechtlů v různých úpravách, včetně kategorie klasik a sport," informoval Jaroslav Zrebný z Motoklubu Austerlitz, který akci pořádá. Ta bude obohacená také o závody pitbiků.

Ti, kteří dávají přednost pohybu po vlastních nohou, se můžou místo na vyškovské letiště vypravit do Křenovic. Pionýrský turistický oddíl Tuláci totiž v sobotu pořádá čtvrtý ročník pravidelného nočního výšlapu s názvem Černá tkanička.

Zúčastnit se může každý ve věku deset až devětadevadesát let. Sraz je v sedm hodin večer u Domu dětí a mládeže ve Svárovské ulici, mladší a starší účastníci můžou vyrazit jen s odpovědným dozorem. Cílem cesty je Křenovický hájek.

Milovníci divadla se pak můžou těšit na premiéru hry podle předlohy Antonia de Siant-Exupéryho. Představení se koná v neděli od pěti hodin odpoledne v pustiměřské sokolovně.