Hanák a jeho tým dospěl k dalším pokrokům po desetiletém vývoji anatomicky tvarované vložky do bot neboli stélky. Ta se snaží přimět nohu k přirozené chůzi, kterou člověk využívá vlastně jen naboso.
„Stélka kopíruje plosku nohy. A tak aktivuje skupinu svalů na noze. Vytvořením jamky palcového kloubu se stal palec dokonalou pákou. Při chůzi pak dochází k doosení kotníků. To má význam i pro zdraví kolenních a kyčelních kloubů a páteře,“ tvrdí Hanák.
Své poznatky opírá o zkušenosti víc než čtyř tisíc zákazníků. Řada z nich si jeho výrobky chválí. „Stélky mi hodně pomohly. Už po třech dnech ustaly problémy s krční páteří. Dřív jsem se třeba při couvání v autě musela otáčet celá. Teď se mi lépe cvičí, mám ohebnější páteř. Navíc trpím otoky nohou a ty se o dost zmenšily,“ svěřila se před časem například Jiřina Trumpusová z Otrokovic.
Podle Hanáka má jeho patent, který chce nyní zaregistrovat i v Evropské unii, význam i pro diabetiky. „V konstrukci stélky hraje velkou roli korek. Díky němu cukrovkář pozná, kdy dojde k takzvané diabetické noze. Může tedy fungovat jako prevence těchto potíží,“ tvrdí švec.
Josef Hanák vyrábí se svými spolupracovníky zdravotní obuv už sedm let. Mezi jeho vynálezy jsou i zdravotní boty s vysokým podpatkem pro ženy.
Speciální lodičky s jeho stélkami (na snímku) hodlá předvést na výstavě Móda Praha 2008 známý designér Pavel Zapletal ze Zlína.
Hanákovy vynálezy testovali také lékařští odborníci. Mezi nimi nechyběl například ani ortopéd René Moster. „Výsledky zkoušek v brněnské Fakultní nemocnici u svaté Anny byly velice pozitivní. Také pacienti si tyto výrobky chválí,“ potvrdil vloni Moster.