Letos se slavnosti konají už potřetí, a to v sobotu od devíti hodin ráno. „Jako každý rok i letos chystáme pestrý program. Už v sedm hodin ráno začnou přijíždět stánkaři a účinkující, ale historický jarmark na náměstí oficiálně začne až o dvě hodiny později," informoval vedoucí bučovických kulturních zařízení Josef Brychta.

I letos se město snaží přinést v programu něco nového. „Novinkou tak bude, že někteří z účinkujících budou ve svém ležení vařit a nabízet k ochutnávce dobová renesanční jídla," lákal Brychta. V historickém ležení budou moci návštěvníci pozorovat ukázky tehdejšího života, zbraní z třicetileté války, vyzkoušet si jízdu na koních a podobně. „V deset hodin dopoledne projdou vojska s bubny a prapory městem a před kostelem vypálí salvu," řekl Brychta.

Nejočekávanější bod programu ale vypukne ve tři hodiny odpoledne. To se totiž švédští vojáci pokusí dobýt zámek. „Další z novinek, kterou jsme na letošek naplánovali, se týká právě této rekonstrukce. Součástí totiž bude i ukázka rabování a přepadení zásobovacího vozu," přiblížil Brychta.

Zbytek programu bude tradiční. „Máme domluvenou středověkou hudbu v podání potulného trubadúra, ukázky historického šermu, orientální tanečnice i barokní ohňostroj," vyjmenoval Brychta. Právě ohňostroj slavnosti ve čtvrt na deset večer oficiálně ukončí.