Momentálně žije svérázný muž na stavbě u Němčan. „Tady budu se svým pejskem do podzimu. Ze začátku mi stačil stan, ale kolegové mě pak donutili přemístit se alespoň do karavanu. Někdo by mohl podotknout, že to není žádná filosofie, ale vlastně bezdomovectví, ale já si to nemyslím," směje se Putna.

Už jen fakt, že je takhle odříznutý od civilizace, podle něj mnoho lidí těžko snáší. „Pro velkou část lidí to může být až nepřípustné," myslí si Putna, který naopak bydlení bez telefonu, televize a dalších věcí dává přednost. Problém mu nedělá ani život bez pevné střechy nad hlavou.

Tím však jeho svérázný způsob života nekončí. Putna je totiž několikanásobný konvertita. Dosud vyzkoušel celkem sedm církví. „Chtěl jsem se dozvědět, čím se odlišují. Zajímavé bylo, že to mnohdy nevěděli ani samotní faráři. Někteří třeba nedokázali odpovědět na banální otázku, proč existují svědkové Jehovovi," kroutí hlavou Putna.

Suma poznatků, kterou tímto způsobem získal, pak ovlivnila nejen jeho náhled na život, ale i na náboženství. „Myslím, že srovnání těchto rozdílů by vystačilo na celou knihu. Někdo například kvůli poznání pravdy vstupuje do kláštera. Já díky této zkušenosti v Boha sice věřím, ale u žádné církve nejsem," vysvětluje muž.

Ne všichni s jeho životem souhlasí. I přesto se však nehodlá vzdát své výjimečnosti. „Člověk musí vědět, co chce, a jít za tím. Vím, že se hodně vymykám. Jsem však toho názoru, že mám ve svém životě, na rozdíl od některých, kteří žijí podle jistých standardů, naprosto jasno," domnívá se muž, který lituje jediného – že začal před pěti lety kouřit. Teď se snaží přestat. „Je to nešvar, kterého se chci zbavit. Byl jsem pro kamarády jistým vzorem a rád bych, aby to tak i zůstalo," dodává s úsměvem Putna.

VERONIKA GECOVÁ