Na jižní Moravě se lidem otvírá dialyzační středisko v Lázeňském domě ve Slavkově u Brna a nově otevřené Nefrologické centrum ve Vyškově. „Součástí preventivní prohlídky bude například změření krevního tlaku, rozbor moči a zjištění hladiny cukru v krvi,“ uvedl ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum Martin Kuncek.

Pokud člověk onemocní a ledviny mu selžou, život se mu promění v sérii neustávajících nepříjemných návštěv nemocnice. „Takový pacient musí několikrát týdně docházet na dialýzu, při níž se čistí jeho krev od odpadních látek, vody a nadbytečných solí, které se v ní v důsledku poruchy hromadí. Onemocněním ledvin přitom trpí až desetina lidí v republice,“ podotkl Kuncek.

V mnoha případech přitom lidé o své nemoci ani neví. „Zrádnost těchto onemocnění spočívá v tom, že příznaky jsou poměrně nenápadné a většina pacientů nepociťuje vážnější problémy,“ upozornil vedoucí lékař dialyzačního střediska ve Slavkově u Brna Aleš Hrubý.

S nemocnými ledvinami však často přichází i onemocnění srdce. „To bývá nejčastější příčinou náhlého úmrtí. Díky preventivní prohlídce tak můžeme skutečně zachránit život někomu, kdo ani neví, že mu něco hrozí,“ podotkl Hrubý. V případě, že lékaři naměří při prohlídce rizikové hodnoty, objednají pacienty následně na komplexní vyšetření.

Obezita rizikem

Rizikovými skupinami jsou lidé s vysokým krevním tlakem, zejména pokud se pojí s obezitou nebo cukrovkou. Dalšími rizikovými faktory jsou kouření, věk nad padesát let a výskyt chronických onemocnění ledvin v rodině.

Jihomoravský kraj je navíc druhým místem v republice, kde jsou ledvinová onemocnění nejrozšířenější. Ročně jihomoravští lékaři musí provést přes sedmdesát tisíc dialyzačních výkonů.

Vyškovská nemocnice riziko ledvinových onemocnění nepodceňuje. Předloni tak například vyměnila extrakorporální lithotryptor, přístroj, který rozbíjí kameny v ledvinách a v močových cestách.

Středisko ve Slavkově u Brna a nefrologické centrum ve Vyškově patří k celkem deseti dialyzačním střediskům v republice. Dohromady přijmou víc než tisíc pacientů ročně s chronickými i akutnímu problémy.