Lidé chodí k volbám, aby mohli ovlivnit směřování svého bydliště. Když jim není někdo sympatický, tak mu svůj hlas jednoduše nedají. Podle mnohých ale volí komunální politici hodně nekorektní postup v Rousínově. Neúspěšní kandidáti se totiž nevzdávají a nechávají se do zastupitelstva pustit jinými. Podle Rousínovských metodu už nějakou dobu praktikuje Strana nezávislých kandidátů Rousínov pro lidi.

„Slyšel jsem, že by oba kandidáti Martin Havlíček i Václav Malý, kteří za Rousínov pro lidi do zastupitelstva postoupili, měli přenechat své místo lídrovi Petru Puppovi a Jiřímu Jedličkovi. Na co je ale potom lidé volí, když do zastupitelstva jde stejně nakonec někdo úplně jiný,“ nezdálo se třeba obyvateli Rousínova Tomáši Doležalovi.

Podle něj to není poprvé, kdy se někdo z kandidátů stejným způsobem vzdává funkce. „Před čtyřmi roky se za stranu dostal do zastupitelstva doktor Jiří Kubačák, který po čase také odstoupil a pustil svoje místo panu Jedličkovi,“ upozornil na jiný případ Doležal.

Zklamání voličů

Z Rousínova ale není jediný, komu se postup strany nelíbí. Do redakce Vyškovského deníku Rovnosti totiž došlo hned několik dotazů, které na problém upozorňovaly. „Slyšel jsem, že Martin Havlíček v hospodě říkal, že pouští místo Petru Puppovi, protože tak byli dávno domluvení. Musím říct, že osobně mě tímto krokem zklamal,“ je z jednání kandidátů rozladěný i třeba volič Zdeněk Chromý z Rousínova.

Podle Doležala jde o jasnou taktiku. „Nabírají do svých řad známé tváře jako třeba učitele, veterináře nebo lékaře, kteří přinesou hodně hlasů. Ti ale časem rezignují, protože na zasedání nemají čas. Jejich jednání se nelíbí více lidem, protože hlas voličů v Rousínově zřejmě nic neznamená. Nerozumím tomu, jak může někdo kandidovat a za dva dny říci díky za vaše hlasy, ale já to vlastně nechci dělat,“ povzdechl si zklamaně Doležal.

Podle informací, které se Vyškovskému deníku Rovnosti podařilo zjistit, není odstoupení učitele Martina Havlíčka žádná fáma. U přiznání navíc neotálel. „Neodstoupil jsem z důvodu nemoci, ale už jsme se tak domluvili dřív, že kdybych se do zastupitelstva dostal, postoupím své místo. Vlastně jsem zastupitele ani moc dělat nechtěl,“ vyjádřil se bez okolků Havlíček.

Obavy ohledně odstoupení veterináře Malého se ovšem nepotvrdily. „Zatím mě nikdo neoslovil, abych odstoupil, a ani o tom neuvažuji. Lidé mě zvolili, chci na úřadě být,“ zdůraznil veterinář Malý.

Na Havlíčkově rezignaci se už nejspíš nic nezmění. Podle Doležala by to ale lidé měli mít v povědomí. „Teď už s tím asi nikdo nic moc nenadělá. Byl bych nicméně moc rád, kdyby se o tom lidé dozvěděli a v příštích volbách podle toho jednali,“ uzavřel nespokojený Doležal.