Pro konání festivalu Open Airport je však právě kvůli zařazení letiště mezi přírodní památky nutné, aby si její organizátor předem zajistil souhlas. „To, jaký bude mít akce vliv na syslí společenstvo, je tedy na posouzení odborníků. Pořadatel tak musel požádat Agenturu ochrany a přírody a odbor životního prostředí Jihomoravského kraje o povolení. Teprve po vydání souhlasných stanovisek z obou institucí mu prostor pronajmeme," prohlásil člen rady vyškovského aeroklubu Jiří Koudelka.

Pořadatel festivalu Vosa sound system loni povolení získal. „Co se týká letošní akce, na výsledek ještě čekáme. Pokud kraj vydá zamítavé stanovisko, od pořádání festivalu upustíme," řekl za pořadatele Radim Zmeškal.

K přírodě prý organizátoři nejsou lhostejní. „Proto také po sobě vždy řádně uklidíme. Festival na letišti nebude výjimkou," vzkázal Zmeškal.

Kraj nyní shromažďuje podklady pro vydání rozhodnutí, k nimž patří i postoj Vyškova a Pustiměře a odborné stanovisko Agentury, která je garantem záchranného programu sysla obecného.

Jak upozornil starosta Pustiměře Miloš Nevřala, vzhledem k tomu, že se areál nachází ve vyškovském katastru, nemohli projevit souhlas nebo nesouhlas s konáním akce. Vyjádřili tak alespoň negativní postoj z hlediska ochrany přírody. „Udivuje nás, že by v chráněné rezervaci syslů mohla být taková akce. Proto jsme požádali kraj, aby nám předložil také názor Agentury," dodal.

Ta už zjišťuje negativní dopady na populaci sysla ve vztahu k plánovanému rozsahu akce. „Včetně příprav a úklidu totiž hudební setkání zabere minimálně čtrnáct dní. Vše pak při rozhodování zohledníme," informovala mluvčí kraje Eliška Windová.

Dodala, že všechna dosud získaná stanoviska obsahují nesouhlas s pořádáním podobných akcí. „V negativních stanoviscích účastníků řízení je zdůrazněné právě riziko nadměrného rušení kolonie sysla hlukem a zejména vibracemi, které intenzivní hudební produkce může způsobovat," potvrdila Nevřalova slova Windová.

Rušení kolonie syslů však nebylo zdaleka jediným tématem, které odpůrci hlasité hudby v souvislosti s loňskou party ve Vyškově a okolí probírali. Dunění hudby totiž slyšeli třeba až v Topolanech. A lidé nemohli spát. „Festivalem Open Airport nechceme znepříjemňovat život lidem ze sousedství. Hodláme se pouze pobavit a užít si letní víkend s přáteli," řekl Zmeškal. Pokud se akce uskuteční, v terénu budou například posílené hlídky strážníků. „Budeme během akce monitorovat dodržování veřejného pořádku. Co se týká hluku, ten už si musí pohlídat hygienická stanice," připomněl velitel vyškovských strážníků Petr Sedláček. Podobně jako na Open Airport se hlídky chystají také na další akce, které jsou na léto naplánované: letní Tuning party a punkový festival Pod parou.