Pomohlo to tak, že se zhustilo parkování v Husově a Jiráskově ulici. „V dané lokalitě je Základní škola Komenského, mateřinky Zvídálek a Karolínka a zdravotní středisko, proto je potřeba, aby si tam lidé mohli nerušeně vyřídit, co potřebují. Což se nám osvědčilo. Jenže parkoviště teď máme spíš poloprázdná a řidiči se zaměřili na okolní ulice," přiznal vedoucí odboru investic a rozvoje slavkovské radnice Petr Lokaj.

Z Husovy ulice tak došly na slavkovskou radnici podněty, aby se zřídilo stání přímo pro její obyvatele. „Chtěli jsme lidem vyjít vstříc a zvažovali cedule, které by umožňovali parkovat na určitých místech jen lidem žijícím v ulici. Policie České republiky se však k návrhu z důvodu narušení plynulosti dopravy staví odmítavě," upozornil vedoucí odboru.

Kolizní situace

Nedoporučující stanovisko vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková potvrdila. „V centrech měst je obecně málo veřejných parkovacích míst. Nebráníme se tomu, aby vznikla další parkovací stání, avšak mimo místní komunikaci. V opačném případě motoristé stále dokola objíždí nějakou lokalitu a hledají volné místo, čímž vznikají kolizní situace. Nicméně jde z naší strany o doporučení, není v naší kompetenci něco takového zamítnout," zdůraznila policejní mluvčí.

Lokaj doplnil, že slavkovský právní odbor dal ve věci podmět k prošetření. „Co se týká principu papírových kotoučků, které si řidiči vloží za okno a které strážníci kontrolují, zda někdo nepřekročil povolenou dobu stání, tak systém zřejmě v závěru roku vyhodnotíme a podle toho se zařídíme, zda je potřeba ho upravit," doplnil za město Lokaj.

Připomněl, že Slavkované se letos parkovacích míst dočkají v souvislosti s rekonstrukcí přestupního uzlu, který startuje koncem dubna. V okolí vlakového nádraží se tak počítá s generální opravou silnice a stavbou dvaadvaceti parkovacích míst pro osobní auta. „Co se týče zpoplatnění, o dalších krocích neuvažujeme. Ve městě je pět parkovacích automatů, sazba zůstává pro letošek stejná," ujistil Lokaj.

To v okresním městě v letošním roce nakoupí osm nových automatů, které nahradí ty stávající. „Předmětem smlouvy je pořízení celkem jedenácti parkovacích automatů, z toho tři už stojí od minulého roku na parkovištích u Angisu, v Dukelské ulici a u Prioru. Obnova osmi zbývajících se má uskutečnit do poloviny roku," řekla mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Výměnu automatů pořízených za částku převyšující milion korun vyškovští strážníci odhadují na květen. „Samozřejmě bude záležet na počasí. Poplatky za parkování zůstávají stejné," doplnila mluvčí s tím, že nová parkovací stání letos ve městě nevzniknou.

Problém bude vždycky

To však motoristé neslyší rádi. „Míst k parkování bude s rostoucím počtem aut vždycky zoufale málo. Zaparkovat zdarma je stále větší problém, ve Vyškově nevyjímaje," podotkl třeba Vyškovan Jan Tauš.

Naopak Ivanovické netrápí málo parkovacích míst, ale spíš nedostatečné využívání velkých parkovišť. „Máme dvě velká parkoviště, jedno u restaurace Ivanka a druhé u zdravotního střediska. Obě mají velkou kapacitu. Problém však máme v několika ulicích, kde po zaparkování aut chybí potřebná šířka, aby mohla projíždět ostatní auta. Snažíme se motoristy přesvědčit, aby parkovali právě na zmíněných parkovištích," poznamenal starosta Ivanovic na Hané Jozef Heretík.

Modelovým příkladem je podle něj Mlýnská ulice. „Samozřejmě chápeme, že každý chce parkovat co nejblíž svému bydlišti, ale právě kousek od Mlýnské ulice je velké parkoviště u zdravotního střediska. Mlýnská je pak každý podvečer neúměrně přeplněná," zdůraznil starosta.

Město však před nějakými unáhlenými závěry počká na to, až bude nad pořádkem ve městě bdít městský strážník. „Jedním z jeho úkolů bude si problematiku parkování projít. Podle jeho poznatků budeme rozhodovat, zda je někde nutná regulace," doplnil Heretík.