Jedním z důvodů je i nová vyhláška ministerstva financí, kvůli které teď zaměstnavatelé ve státním sektoru mají méně peněz na příspěvky pro děti zaměstnanců.

Částka, která dřív umožňovala zaměstnancům platit dětem tábory, se snížila na polovinu. „Zaměstnavatelé dřív odváděli dvě procenta do Fondu kulturních a sociálních potřeb, letos jen jedno procento. Bojím se, že kvůli tomu poklesne o tábory zájem,“ uvedla ředitelka Domu dětí a mládeže ve Vyškově Ludmila Nováková.

Ministerstvo financí se však nepříznivých dopadů neobává. „Udělali jsme to kvůli nutným úsporám ve státním rozpočtu. Navíc je potřeba si uvědomit, že průměrný plat ve státní správě je vyšší než průměrný plat v soukromé sféře, kde zaměstnanci nemají příspěvky nedostávají. Takže se dá říct, že relativně chudší zaměstnanci v soukromé sféře, kteří nemají podobné výhody, dotují přes daňový systém výhody bohatších zaměstnanců ve státní správě,“ vysvětlil Radek Ležatka z ministerstva financí.

Příliš drahý

Problém klesajícího zájmu o letní tábory je ovšem starší než uvedená ministerská vyhláška. V bučovickém domě dětí a mládeže si toho všimli už před lety. „Děláme tábory osmnáct let, ale poslední tři roky máme problémy s naplněním. Zřejmě kvůli menšímu počtu dětí a současně velké nabídce táborů. Pro některé rodiny je navíc tábor moc drahý,“ myslí si ředitel Domu dětí a mládeže v Bučovicích Jan Tesařík.

Nedostatek dětí řeší také místní pionýrské organizace. „Máme věkové rozpětí účastníků od sedmi do patnácti let, ale z kvůli menšímu zájmu bereme i předškoláky, které známe a víme, že tábor už zvládnou, nebo starší děti, které s námi dříve jezdily,“ nastínila jedno z možných řešení poklesu zájmu hospodářka Pionýrské skupiny Ivanovice na Hané Jaroslava Bejšovcová.

Také křenovičtí pionýři se musejí ohánět, aby své tábory naplnili. „Problémy s naplněním turnusů samozřejmě míváme, ale nabízíme místa i dětem z okolních škol, takže to zvládáme,“ podotkla vedoucí pionýrské skupiny Kamarádi Křenovice Jitka Svobodová.

Jednou z možností, jak oslovit dostatečný počet dětí, je například poutavá celotáborová hra. Ivanovičtí pionýři přenesou tábor v Ruprechtově do dob starého Řecka, bučovický dům dětí a mládeže dětem nabídne život starých Slovanů.

Někteří organizátoři si však své nápady na témata celotáborových her střeží. „Témata celotáborových her vám nemůžu prozradit. Je to překvapení pro naše děti a napsat je do novin by bylo jako dát je na naši nástěnku,“ řekla vedoucí křenovických pionýrů.