Volné termíny jsou především u srpnových pobytů. „Některé tábory máme ještě volné, ale je potřeba vybírat. Například počítačový tábor a hrací tábor pro kluky jsou už plně obsazené, naopak tábor, na kterém se děti učí anglicky, ještě volná místa má," řekla Marie Melicharová z Domu dětí a mládeže Vyškov.

Podobně jsou na tom v dětském táboře Jitřenka v Bučovicích. „Z pěti turnusů zatím máme obsazené dva, u zbývajících turnusů nabízíme už jen poslední volná místa. Jeden turnus byl obsazený dokonce už v dubnu," uvedl organizátor tábora Jitřenka Vladimír Holcman.

Někteří rodiče berou letní tábor jako samozřejmost. „Posíláme oba syny na tábory od jejich sedmi let. Jsou to vždycky dva týdny v roce, které máme s manželem jenom pro sebe. O hochy je dobře postaráno, protože znám vedoucí, kteří je mají na starosti, a také na tábor jezdí s několika svými spolužáky," řekla například Lucie Šímová z Ivanovic na Hané.

Na motivy Avatara

Tábory bývají často na motivy známého filmu, knihy nebo celotáborové hry. „Náš syn byl v loni na táboře zvaném Avatar. Celý desetidenní pobyt byl tímto filmem inspirovaný a syn přijel z tábora tak nadšený, že letos pojede na podobně zaměřený pobyt, tentokrát jsou motivem Hvězdné války," svěřila se Zdena Svobodová z Vyškova.

Zároveň pochválila výchovný vliv táborů. „Jsem ráda, že tam syn začal jezdit. Vždycky když se vrátí, je neuvěřitelně samostatný a například si po sobě i uklízí, aniž bych mu musela cokoliv přikazovat," pochvalovala si Svobodová.

Pro rodiče je podstatné také to, jestli je tábor stanový, nebo jestli děti bydlí v chatkách. Ty stanové jsou nejčastější, náročnější děti si můžou vybrat tábory v chatkách, vybavené pevnými sprchami a elektrickými zásuvkami.

Volná místa na táborech mají i další organizace. Například Dům dětí a mládeže Orion z Němčic na Hané má poslední volná místa na červencovém i srpnovém táboře, naopak třeba Slavkov u Brna už má tábor úplně obsazený.

Cenová politika táborů zůstává v posledních letech na stejné úrovni. Zatímco Dům dětí a mládeže Vyškov si za desetidenní pobyty dětí bere necelé tři tisíce korun, bučovický tábor Jitřenka stojí čtyři tisíce korun na patnáct dní a týdenní tábor ve Švábenicích vychází na šestnáct set korun. Souhrnně lze tedy říct, že cena za den se pohybuje pod třemi sty korun.