Zřejmě nejstaršího člověka na jižní Moravě, možná i v celé republice, měl tu čest hostit Vyškov v uplynulých letech. Šlo o katolického duchovního Antonína Dudíka, který měl ve městě sloužit úctyhodných sto šestnáct let. Píše se to na informační tabuli umístěné na vyškovském hřbitově.

Samozřejmě ale jde o překlep. Farář totiž žil v letech 1824 1892 a v okresním městě tedy nemohl působit do roku 1992, jak tvrdí deska. „A není to jediná chyba, na kterou jsem na informační tabuli narazil. Tři chyby jsou například u osobnosti zakladatele Orla Štěpána Klapila," upozornil redakci Vyškovského deníku Rovnost starosta vyškovských Orlů Jaromír Zbořil.

Redakce na místě zjistila, že na plánku hřbitova je nejméně šest dalších nesrovnalostí. Ve všech případech kromě faráře Dudíka šlo o překlepy. Někde písmena přebývají, jinde chybí, u některých slov jsou prohozená.

Informační tabuli nechal vytvořit Muzejní spolek Vyškov. Jeho předseda František Korvas o chybách ví. A nechá je odstranit, jak jen to bude možné. „Jsou tam nějaké drobné chyby, vím o tom. Upozornili mě na to návštěvníci hřbitova. Text jsme ale nechali předtím projít korekturou. Desku necháme opravit, jak jen to dovolí počasí. Ještě má mrznout, a kdybychom fólii nechali nalepit teď, nemusela by dobře přilnout," vysvětlil Korvas.

Podle něj nebude nutné přelepit celou plochu, jejíž tisk vyšel zhruba na dva tisíce korun, ale jen pravou část s chybnými údaji. To potvrdil i jeho kolega, vyškovský historik a městský zastupitel Radek Mikulka, který při slavnostním odhalování tabuli křtil.

Ten o překlepech nevěděl, ale po upozornění redaktorkou Vyškovského deníku Rovnosti se šel na hřbitov osobně přesvědčit. „Jde jen o drobnosti, které vznikly nedopatřením. Opravy vyjdou jen na několik set korun, které zaplatí muzejní spolek. Radnici to nebude nic stát," doplnil Mikulka.

close zoom_in
Pro zvětšení klikněte

Plán hřbitova s označením hrobů významných nebo zajímavých osobností Vyškova muzejní spolek mohl nechat vytvořit mimo jiné díky grantu, který mu poskytlo město. Z něj šly peníze například na brožury a také na opravy chyb v textu.

Informace o nich se včera poprvé donesla prostřednictvím Vyškovského deníku Rovnosti i k vyškovskému starostovi Karlu Goldemundovi. „O chybách na informační tabuli nevím, ale určitě se tam zajdu podívat. Rozhodně je špatně, že tam nějaké jsou. A obzvlášť na takovém místě, jako je hřbitov," uvedl Goldemund.

To si myslí i návštěvníci místa posledního odpočinku. „Pokud je tam opravdu tolik chyb, že na jejich spočítání nestačí prsty obou rukou, je to smutné. Rozhodně by je ale měli rychle odstranit, ať si lidé neťukají na čelo," myslí si Vyškovanka, která si nepřála zveřejnit jméno. Redakce ho však zná.

Ve Vyškově nejde o první případ, kdy někdo nechal vytvořit informační tabuli, na které se objevilo větší množství omylů. Už dříve šlo o desku na sídlišti Osvobození, kterou tam město nechalo nainstalovat před třemi lety. Chyby se objevily u popisných a orientačních čísel domů.

Tehdy na ně upozornil obyvatel sídliště Andrej Lukáč. „Když jsem se zastavil u tabule na okraji sídliště ve směru od hotelu Dukla, nestačil jsem se divit. Náš dům má krom jednoho úplně jiná čísla, tedy čtyři z pěti, sousední dům zase dvě stejná a jedno s přeskočením. Říkám si, že to není možné, koukám a nevěřím vlastním očím," překvapilo Lukáče. Podle tehdejší mluvčí vyškovské radnice Dany Ryšánkové byla vina na straně zhotovitele.

Výroba tabulí na sídlišti Osvobození stála vyškovskou radnici nemalé peníze. Nechala vyrobit celkem čtyři orientační plány. Jejich cena se nakonec vyšplhala ke zhruba čtyřiceti tisícům korun.