Multižánrová přehlídka startuje právě v pátek, kdy se uskuteční hned několik akcí. V Galerii města Blanska bude k vidění výstava Zdeňka Šerebla o jeskyních Moravského krasu. O české polární stanici na Antarktidě povypráví v blanenském kině Kristián Brat a Alena Žákovská.

V devět hodin večer a poté v sobotu v deset hodin ráno se přihlášení nadšenci vypraví do podzemí Moravského krasu. „Program je opravdu pestrý, vybere si z něj každý," poznamenal Milan Daněk z pořádajícího sdružení Horizont.

další víkendové tipy z okresů
ANI ZA MILION!
Kdy: sobota od 18.00
Kde: sokolovna Boskovice
Za kolik: vstupné dobrovolné
Největší tahák: premiéra komedie v podání Ochotnického divadla Boskovice v hlavních rolích s Alicí Fialovou a Lubomírem Slezákem

POCHODŇOVÝ PRŮVOD
Kdy: sobota od 16.00
Kde: Holubice
Za kolik: zdarma
Největší tahák: pochodňový průvod k napoleonským bitvám, pietní akt se salvami z pušek

23. HUBERTŮV BÁL
Kdy: sobota od 20.00
Kde: kulturní dům Cetkovice (Blanensko)
Za kolik: 200 Kč včetně večeře
Největší tahák: pestrá tombola včetně zvěřiny, myslivecká kuchyně, hraje skupina Banda Band

CASINO OPERA
Kdy: sobota od 17.00
Kde: Besední dům Vyškov
Za kolik: 250 Kč
Největší tahák: taneční galashow ve stylu zlaté éry orientálního tance v Egyptě, živá arabská hudba

Po celý víkend vystoupí řada zajímavých osobností, které předají své zkušenosti ostatním. „Náš festival je především místem setkání lidí, které spojují stejné nebo podobné zájmy. Každoročně se tu schází opravdu zkušení lidé, kteří stoupají k vrcholům osmitisícových hor, sjíždí divoké peřeje řek nebo se potápí do hlubin oceánů. Festival je ale určený i pro ty, kteří na svá velká dobrodružství teprve čekají, přijdou se jen pobavit nebo hledat inspiraci," doplnil Daněk.

V hlavním víkendovém programu festivalu vystoupí pětadvacet hostů, mezi nimi běžec Dan Orálek nebo odvážné novinářky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová, které strávily léto v syrské oblasti okolo města Kobani. Zahrají tři kapely a devatenáct filmů bude soutěžit o ceny. „Součástí programu jsou i závody v běhu do vrchu s pětilitrovým soudkem na zádech z Blanska do Hořic," doplnil Daněk.

Permanentka na všechny tři dny festivalu vyjde dospělé návštěvníky na tři sta padesát korun, mládež a důchodce na dvě stě. Vstupenky je možné koupit i na jednotlivé dny.

Vyšlápnout si do polí a nechat město za zády nabízí velkoopatovický Klub českých turistů všem, kteří se v sobotu zúčastní třináctého ročníku tradičního Zamykání turistických cest. V okolí Velkých Opatovic na Blanensku pořadatelé vyznačí trasy v délce dvanáct a dvacet kilometrů. Obě povedou kolem napoleonského památníku u Jevíčka k Bělé, Smolné a zpět do Velkých Opatovic.

Start je od sokolovny v době od osmi do deseti hodin. Děti zaplatí startovné patnáct korun, dospělí třicet. Za odměnu dostanou diplom a v cíli si můžou pochutnat na domácím bufetu.

Jak jsou zdatné, si v sobotu prověří také děti ve Vyškově. Nečeká je ovšem žádný výšlap, potřebovat budou hlavně ruce. Tedy pokud zamíří do Střediska volného času Maják, kde se už poněkolikáté uskuteční program s názvem Kejkle. „Máme tady skupinku dobrovolníků Nadrakka, jejíž členové na našich akcích vystupují zejména s ohňovou show a nyní povedou právě žonglérský workshop. Děti se naučí například přehazovat míčky a vyrobí si také jednoduché žonglovací předměty," přiblížila pracovnice vyškovského Majáku Veronika Osičková.

Kdo se chce kurzu zúčastnit, měl by podle ní dát vědět dopředu. „Ne tak kvůli kapacitě, ale hlavně z důvodu, že lektoři chystají i malé občerstvení," doplnila Osičková s tím, že na závěr akce, která potrvá od dvanácti do pěti hodin odpoledne, členové Nadrakka předvedou světelnou show.

Vstupné na Kejkle, při nichž si účastníci podle pořadatelů pořádně procvičí rovnováhu, tělo i mozkové hemisféry, je padesát korun.

Z naprosto jiného soudku, ačkoliv se zčásti v hlavní roli také objeví děti, bude nedělní program v Muzeu Vyškovska. To zve na tradiční vystoupení folklorních souborů Klebetníček a Trnka s názvem Svatá Kateřina věši hósle do komina, které začne ve tři odpoledne. „Každý předvede své pásmo složené v případě Trnky z písní a tanců z regionu Hané, Klebetníček coby dětský soubor svůj program vždy doplňuje také ukázkami různých říkadel, hádanek, her a dalších forem zábavy, které v minulosti vyplňovaly volný čas dětí," informovala za muzeum etnografka Petra Minářová.

Kateřinské zábavy byly podle ní posledními příležitostmi k tanci, zpěvu a podobnému odreagování se před čtyřtýdenním předvánočním půstem obdobím adventu. „V dřívějších dobách, kdy se mnohem striktněji dodržovala pravidla, různé příkazy a zákazy plynoucí z právě probíhajícího období liturgického roku, se takové příležitosti k zábavě dosyta využívaly, protože postní doba zakazovala většinu projevů veselí, a nikdo si tento úzus nedovolil porušit," přiblížila Minářová. Vstup na akci je zdarma.