Možnost vydělat nejen na klasických výherních automatech, ale i na videoloterijních terminálech, které ještě nedávno spadaly do kompetence ministerstva financí, si nenechala ujít další města Vyškovska. Významný krok proti hazardu tak udělali už i Ivanovičtí.

„Děláme jen to, co nám legislativa dovolí, tak proč toho samozřejmě nevyužít. Jde o přínos do městské kasy. Vyhláška u nás vstoupila v platnost od prvního ledna. Co vím, tak máme pouze dva videoloterijní terminály, ale provozovatel jejich činnost nedávno ukončil,“ prozradil tajemník ivanovické radnice Jan Kovář.

Zatímco klasických výherních automatů ubývá, počty novějších videoloterijních terminálů stále stoupají. Vedení měst je nemůže omezit, možnost jejich zpoplatnění ale velmi rádo využívá.

Vyhláška tak nabyla účinnosti po Vyškovu nebo Bučovicích také ve Slavkově u Brna. „Vyhlášku jsme schválili už na podzim loňského roku, v platnost vstoupila od ledna,“ informoval slavkovský tajemník Pavel Dvořák.

Vyhláška vznikla na základě novely zákona o podpoře sportu a změn zákona o místních poplatcích. Města tak mají možnost vybírat poplatek ve výši pěti tisíc korun za čtvrtletí i právě za videoloterijní terminály, elektronické rulety a další herní zařízení.

Za každý takový přístroj tak provozovatel zaplatí dvacet tisíc ročně. „V Bučovicích je třicet až čtyřicet videoloterijních terminálů. V součtu by si město mohlo polepšit o více než šest set tisíc korun ročně,“ odhadoval už dříve vedoucí ekonomického odboru Městského úřadu Bučovice Jaroslav Šubrt.

Například v okresním městě, kde vyhláška začala platit už k 1. říjnu loňského roku, počítají se slušným posílením rozpočtu. „V posledním čtvrtletí loňského roku se podařilo městskému úřadu vybrat místní poplatek ve výši sedm set padesát tisíc korun za jiná technická herní zařízení povolená ministerstvem na území našeho města,“ vypočítala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Podle ní je ale v celé věci zatím docela zmatek. V zákoně o místních poplatcích se totiž nově objevil termín jiné technické herní zařízení povolené ministerstvem financí, což se ukázalo jako problém, protože tento terminus technicus není podle jejích slov nikde jinde obsažený.

Proto se provozovatelé těchto zařízení brání místní poplatky platit, jelikož neví, za co že mají platit. „Z toho vyplývá, že ze sedmnácti společností, které provozují taková zařízení na území Vyškova, nám dobrovolně zaplatily jen tři, ostatním čtrnácti jsme museli vydat platební výměry,“ informovala mluvčí.

Na základě platebních výměrů provozovatelé místní poplatky zaplatili. „Jenže obratem se odvolali ke Krajskému úřadu Jihomoravského kraje,“ konstatovala mluvčí.

Tam jsou odvolání dodnes, žádné vyjádření okresní město z kraje dosud nedostalo. „Hlavní problém je tedy v legislativě, která příliš nepomáhá obcím s výběrem a vymáháním místních poplatků za jiná technická herní zařízení, ale naopak do této oblasti vnáší spíš zmatek,“ doplnila Bednářová.

Zatímco města využívají toho, co jim legislativa dovolí, majitelé heren musí sahat hlouběji do kapes. „Asi budu nějakou dobu monitorovat provoz a následně se rozhodnu,“ svěřil se už dříve provozovatel videoloterijních terminálů Aleš Kosík.

Jediným větším městem regionu, které zatím po vyhlášce nesáhlo, je Rousínov. „Takové přístroje zpoplatnit určitě chceme. Zatím to ale není dotažené do konce,“ vyjádřil se rousínovský radní Petr Pupp.