„Vždy záleží na zájmu. Pokud se do kurzu přihlásí hodně studentů z jedné školy, otevřeme zvláštní kurz pouze pro ně," vysvětlila Hana Sedláková z taneční školy H+L Vyškov, která lekce pro středoškoláky pořádá od doby svého vzniku v roce 1996.

Loni jich ale do prvních ročníků nastoupilo málo, proto nyní jejich počet zabírá kapacitu pouze jednoho kurzu.

Od září do prosince budou účastníci navštěvovat celkem devět lekcí, na kterých získají základní znalosti standardních i latinskoamerických tanců, jako je polka, valčík, waltz, tango nebo třeba jive. Součástí kurzu je i společenská výchova. „Rodiče se těší, že se naučím něco nového," uvedl jeden z letošních účastníků kurzu Tomáš Hlobil.

Všechno, co se středoškoláci naučí, předvedou na bílé prodloužené, která bývá zahájená polonézou. Nebude to ovšem poprvé, kdy se slečny ukážou v dlouhých šatech, závěrečné bílé prodloužené předchází ještě jedna v šatech barevných. Pro pány je řešení oděvu oproti dámám sice jednodušší, někteří ale musí kupovat oblek právě jen kvůli tanečním. A to není zrovna nejlevnější záležitost. „Stál kolem čtyř tisíc korun. Oblek jsem ale potřeboval i na jinou příležitost, takže jsme ho naštěstí nepořizovali jen kvůli tanečním," podotkl student.

Taneční páry si mezi sebou většinou vytvářejí studenti dopředu. „Partnerku jsem řešil zhruba měsíc, maximálně dva dopředu, abych byl ve dvojici s někým, koho znám," popsal Hlobil. Zároveň připustil, že většina spolužáků byla před začátkem kurzu nervózní. Všichni ale věřili, že jím hladce projdou.

Přestože budou muset studenti dojíždět na lekce do Drnovic, Sedláková věří, že to pro ně nebude problém. Začátek lekce je totiž přizpůsobený autobusovým spojům. Drnovický kulturní dům pak vedení školy vybralo z kapacitních důvodů. Besední dům ve Vyškově je malý, a rozdělit studenty do víc kurzů tak, aby navazoval jeden na druhý, nebylo možné.

Podle ředitele Městského kulturního střediska ve Vyškově Luboše Kadlece prostory Besedního domu letos nemůžou být k dispozici kvůli oslavám 150. výročí divadelního spolku Haná. „Nacvičují muzikál My Fair Lady a sál mají zablokovaný od června až do 21. listopadu. Taneční pro pokročilé od ledna by už ale měly fungovat normálně, stejně jako pro studenty v příští sezóně," ujistil Kadlec.

Taneční mají ve Vyškově takřka dvacetiletou tradici. Nejsou ovšem povinné. Podle Sedlákové tak bude do budoucna záležet hlavně na školách a studentech, jestli i v dalších letech budou mít zájem v tradici pokračovat. „Myslím, že je dobře, když mladí mají základy i kulturního vzdělání," prohlásila Sedláková.

Manželé Sedlákovi mají vystudovanou školu v Praze zaměřenou na výuku tanců. Oba mají porotcovskou licenci a osvědčení pro standardní i latinskoamerické tance a ve Vyškově je vyučují jak v rekreační, tak i soutěžní formě.

Kromě základních tanečních nabízí pro zájemce i pokračovací lekce. Pokud se zatouží zdokonalit v tanečním umění i rodiče zúčastněných, můžou si vybrat ze základních nebo pokročilých tanečních kurzů pro dospělé.

TEREZA NOVOTNÁ