Každopádně v severní části okresu už tchoř téměř vymřel. „Je to zcela potlačený druh, takřka tu neexistuje. Pár jedinců se zřejmě najde, ale už léta nemáme žádná pozorování,“ shrnul neveselou bilanci Pavel Smejkal, který má na odboru životního prostředí vyškovské radnice na starost státní správu myslivosti a rybářství.

Trochu lepší je situace na Slavkovsku a Bučovicku. „Máme doložená pozorování této šelmy ve Slavkově u Brna, Velešovicích a Hostěrádkách,“ informoval referent myslivosti a rybářství slavkovského městského úřadu Zdeněk Mařík.

Podle jeho zkušeností je tento druh dlouhodobě na ústupu. Upozornil přitom, že doložená je pouze světlá varieta tchoře, tmavou už léta nikdo neviděl.

Několik jedinců tchoře pozorovali nepravidelně myslivci podle Maříkova kolegy z bučovické radnice Petra Spurného také na Bučovicku. „Jedná se o kusy, objevuje se velice sporadicky,“ řekl Spurný.

Proč z krajiny prakticky zmizelo zvíře, které bylo ještě před pár desetiletími naprosto běžné? „Chybí potravní nabídka. Tchoř rád loví třeba žáby a obojživelníků za poslední roky velmi ubylo. Taky plenil v kurnících, jenže kdo má dnes i na vesnici slepice?“ ptal se Smejkal.

Podle Maříka je na vině také tlak intenzivního zemědělství. „V obrovských lánech zvíře ztrácí orientaci, tato krajina také omezuje kontakty mezi jednotlivými zvířaty, což samozřejmě negativně ovlivňuje rozmnožování,“ upozornil Mařík.