Zvyšují se i počty lidí, kteří chtějí očkovat proti chřipce. „Očkujeme od konce září a možnosti zatím využila asi stovka lidí," odhadla vyškovská lékařka Blanka Chaloupková.

Ačkoli bezprostředně chřipková epidemie nehrozí, je podle odborníků právě nyní nejlepší doba pro preventivní ochranu. Vakcína totiž nezačne působit okamžitě. „Očkování začne působit asi dva týdny po aplikaci. Proto je nejlepší přijít teď, když ještě nemoc neudeřila. Přijít v hlavní chřipkové sezoně, je už většinou pozdě," upozornila Chaloupková.

I když se o významu očkování často mluví, mezi lidmi o něj zájem stále chybí. „Do ordinace zatím přišlo asi čtyřicet lidí. Když to srovnám s loňskými čísly, tak je tam mírný nárůst, ale stále není očkování proti chřipce mezi lidmi zaběhlé," shrnula Sýkorová.

Lidé nevěří, že je může vakcína před chřipkou ochránit. „Očkovat se letos určitě nenechám, nemám k němu důvěru. Jednou jsem očkování podstoupila, ale stejně jsem přes zimu byla pořád nemocná," podělila se třeba Vyškovanka Blanka Pospíšilová.

Kdy chřipková onemocnění vypuknou, nejde podle lékařů odhadnout. „V minulých letech jsme zažili epidemie v prosinci, ale i třeba v březnu. Jsme malá tranzitní země, takže chřipka se sem vždy zavleče odjinud. Hygienici situaci za hranicemi sledují a vydávají upozornění. Teď je situace klidná a v nejbližších týdnech by chřipka udeřit neměla," ujistila Chaloupková.

Cena za vakcínu se pohybuje kolem dvou set korun. Důchodcům náklady hradí pojišťovna.

PETR JANDERKA