Jednou z nich je třeba Mouřínov. „V domě se nedovolám. A když už se náhodou někdo dovolá mně, není mu rozumět ani slovo. Jediným řešením i nadále zůstává cesta na blízký kopec nebo most, kde je signál naštěstí dostatečný. Jinak bych mobilní telefon prakticky ani nevyužila," postěžovala si například Božena Šubrtová z Mouřínova.

Podle ní určitě nejde o problém jednoho operátora. Situace je prý u všech stejná. „Jsem klientkou O2, moje kamarádka má T-Mobile a problémy máme obě. Byla bych opravdu hrozně moc vděčná, kdyby se o Mouřínov začala alespoň jedna ze společností trochu zajímat," zdůraznila Šubrtová.

Vedení obce o problému dobře ví. „Po nástupu do funkce jsem oslovil všechny hlavní operátory, ale ozvali se mi pouze z O2 a mou žádost zamítli s tím, že se nejedná o perspektivní oblast. Přitom si myslím, že kdyby k nám nějaký obchodní zástupce zavítal, jeho společnost by toho nelitovala, protože se dá předpokládat, že lidé by k nim ihned přešli," poznamenal starosta Mouřínova Michal Poláček.

Mizerný signál bere jako velký problém. „Řešíme to často. Štve to hodně lidí. Není zrovna pohodlné muset i kvůli krátkému hovoru chodit po kopcích. Řekl bych, že alespoň částečně je pokryto pouze dvacet procent našeho území," odhadl starosta.

Mouřínovské by tak mohlo potěšit vyjádření společnosti T-Mobile. „V okrese Vyškov je naším signálem dostatečně pokrytá drtivá většina obcí. Registrujeme vybrané lokality, kde je signál slabší, jako jsou obce Rychtářov, Milonice nebo Mouřínov. Hodláme závadu odstranit," přislíbil specialista na externí komunikaci společnosti Jiří Janeček.

Signál bude lepší

V obci ale přijímají stanovisko opatrně. „Je to pro mě novinka, zájem mě samozřejmě těší. Otázkou však zůstává, kdy by ke zlepšení mělo dojít. Je to akutní problém a řešení v rámci let by nás příliš neuspokojilo," řekl Poláček.

To, že se zaměření jednoho operátora na vybranou lokalitu může vyplatit, dokládá příklad z Milešovic. „Po delším jednání se všemi hlavními operátory se u nás T-Mobile rozhodl asi před třemi lety postavit věž, která signál funkčně reguluje. Předtím to u nás bylo katastrofální," nastínil starosta Milešovic Michal Polanský.

Pozitivní zprávy přichází i od dalších operátorů. „V příštích měsících se chystáme postavit dva nové vysílače, které mají výrazně zlepšit signál v západní části Vyškovska, zejména pak v Milešovicích a Kobeřicích u Brna," oznámila odbornice na komunikaci společnosti Vodafone Adéla Konopková.

Praxí na malých vesnicích se stalo to, že lidé kvůli kvalitnějšímu signálu zkoušejí přecházet mezi operátory. „Je to dlouhodobý problém. Nejlépe se zatím osvědčuje T-Mobile, ale lidé stále zkoušejí, od koho bude pokrytí ideální," přiznala starostka Bohatých Málkovic Marie Hrubá.

Podobná situace panuje například i v Tučapech. „Ještě před pár lety jsme byli všichni u O2, ale co slýchávám od lidí, mnoho z nich přechází jinam," připojil se starosta Miloslav Brandýs.

Přitom podle mluvčího společnosti O2 Hanyho Farghaliho by právě jejich pokrytí mělo být nejširší. „Vyškovsko máme až na nějaké dva lesy pokryté kompletně. Jelikož jsme nejstarší operátor na českém trhu, máme i nejvíc vysílačů a tím pádem i signál," vyzdvihl.

O dokonalém pokrytí celého regionu se ale tak úplně mluvit nedá. „Síla signálu může přes všechny naše snahy občas kolísat, mimo jiné v závislosti na kvalitě přístroje nebo počasí. Snažíme se situaci pravidelně kontrolovat, ale ne vždy dokážeme vyhovět. Například u nějakého malého domu v odlehlém lese není v našich silách kvůli ekonomické a technické stránce signál zpřístupnit," dodal Farghali.