O tom, jaké to bylo dostat potomky do školky už nyní, může vyprávět například Klára Menšíková. „Jsou v logopedické třídě, musela jsem však nějakou dobu čekat, zda mi je do mateřské školy obě vezmou. Nakonec ale vše dopadlo celkem hladce,“ svěřila se.

Zástupci vyškovské radnice ujišťují, že se na zvýšenou poptávku připravují. Místostarostka Karin Šulcová Deníku Rovnost řekla, že hotové jsou zatím studie na rozšíření kapacit školek v Rychtářově a Sochorova.

„Právě v Rychtářově je již v závěrečné fázi projekt, který bude hotový příští týden. Dle projektové dokumentace očekáváme navýšení kapacity o čtyřiačtyřicet míst,“ sdělila Šulcová.

Každá třída v místní části Vyškova tak pojme dvaadvacet dětí. „Zahájení jejich provozu očekáváme v září příštího roku. Školka požádá o dotaci ve výši 10,8 milionů korun. Náklady na celou akci přijdou celkem na 13,5 milionů korun,“ vyčíslila místostarostka.

O dotace pro zamýšlené rozšíření ale usiluje především Mateřská škola Sochorova, která v minulosti sloužila jako závodní školka. „Naše současná kapacita je dvaašedesát dětí, máme ji nyní zcela zaplněnou,“ potvrdila na dotaz redakce tamní ředitelka Milada Pazderová.

Podle jejích zkušeností končí každý rok mezi nepřijatými zhruba desítka dětí. „Převis žádostí je běžný. Mezi nepřijatými se ale většinou jedná o netříleté děti. Všechny tříleté z našeho obvodu bývají přijaty,“ nechala se slyšet Pazderová.

Příprava na stavební změny bude v tomto případě podstatně náročnější. „Jelikož se jedná o přístavbu dvou tříd včetně rozšíření parkoviště, počítáme s uskutečněním příští roku. Otevření ale předpokládáme až začátkem roku 2024. V této školce vzniknou dvě plnohodnotné třídy se zázemím, každá s kapacitou čtyřiadvacet dětí. Získáme tedy osmačtyřicet nových míst, “ vysvětlila Šulcová.

Celková cena akce bude také výrazně vyšší: třicet milionů korun. „Vzniklých dvaadevadesát nových míst pokryje zvýšenou poptávku po předškolním vzdělávání v souvislosti s bytovou výstavbou v našem městě,“ dodala Šulcová.

Školky ve městě počítají také s drobnými investicemi. Například v místní části Opatovice vymění za necelých tři sta tisíc korun kuchyni. „Budovu v Rychtářově pak čeká dovybavení školní zahrady za více než půl milionu korun,“ uvedla ředitelka Mateřské školy Opatovice a Rychtářov Vendula Popovičová.

KAPACITA ŠKOLEK

- MŠ v Rousínově - dvě nové třídy pro 44 dětí.

- Za 13,5 milionu korun - otevření v září 2023.

- MŠ Sochorova - dvě nové třídy pro 48 dětí.

- Za 30 milionů - otevření začátkem roku 2024.

- Celkem 92 míst - počítá se s dotacemi.