Také Vyškovsko stejně jako celý kraj patří k ohniskům klíšťové encefalitidy v České republice. Zdravotníci každoročně evidují několik onemocnění. Velice časté je i onemocnění lymskou boreliózou, kterou také klíšťata přenášejí.

Slunečné dny vytáhly do přírody první výletníky. Mnozí si ale z luk, lesíků a strání přinesli i nevítané dárečky v podobě klíšťat. Několik dnů pro jistotu musel zůstat doma malý syn turistky ze Zlína Radany Zelíkové. „O velikonocích jsme si udělali výlet do lesů na Orlovicku. Až druhý den jsme zjistili, že si čtyřletý synek donesl hned dvě klíšťata. Cítil se nezvykle unavený, a tak jsem ho pro jistotu nepustila do školky.

Sledujeme, zda se neobjeví obávané flíčky na kůži,“ dělá si starosti z možné boreliózy Zelíková.

Pokud se lidé chtějí podobných starostí vyvarovat, je podle vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje Renaty Vaverkové nejvyšší čas pro očkování. Zatímco borelióza je snadněji odhalitelná a dá se léčit antibiotiky, klíšťová encefalitida přichází nenápadně jako obyčejné nachlazení a může dokonce skončit i smrtí.

Nejlepší prevencí je proto podle hygieniků očkování. „Přestože je pro ně nejvhodnější chladnější období, dá se očkovat celoročně,“ připomněla Vaverková.

Lidé proto před začátkem letní sezony očkování vyhledávají stále častěji. „Každý týden do ordinace přijdou v průměru tři pacienti, kteří mají zájem o vakcínu. Onemocnění, které můžou přenést klíšťata, mají už lidé konečně v povědomí,“ je přesvědčená obvodní lékařka z Vyškova Blanka Chaloupková.

Lékaři totiž dosud měli zkušenosti s tím, že lidé onemocnění podceňují. „Začnou se o prevenci zajímat většinou až poté, co se s ním setkají v rodině či u známých a jsou konfrontovaní se závažností jeho průběhu a s následky,“ upozornila Vaverková.

Ta je přesvědčená, že první příznaky onemocnění se začnou objevovat už v průběhu dubna a klíšťat bude přibývat v následujících měsících.
Lidé můžou sledovat víkendové předpovědi na webových stránkách Státního zdravotního ústavu a Českého hydrometeorologického ústavu. V pátek byla na těchto stránkách pravděpodobnost nakažení nemocemi přenášeným klíšťaty ohodnocená stupněm čtyři, což značí velké riziko. O víkendu se díky ochlazení sníží předpověď na trojku.

Klíšťata se objevují hlavně na okrajích listnatých lesů, u vodních toků, na neudržovaných pastvinách. Odborníci doporučují oblékat na výlety světlé oblečení, na kterém lze klíště snadno odhalit, použít dlouhé kalhoty a uzavřené boty a nastříkat se repelentem.

Zákeřná encefalitida se projevuje podle primářky neurologického oddělení vyškovské nemocnice Naděždy Fišerové nachlazením, pak úpornými bolesti hlavy, bolestí za očima anebo v týle, v pozdním stádiu pak ztuhnutím šíje či zvracením. „Zrádné je , že příznaky začínají jako u klasické chřipky,“ řekla Fišerová. Velký důraz proto klade na očkování.

Klienti si očkování musejí platit sami, ale částečně přispívají i pojišťovny. Ceny se pohybují kolem čtyř až pěti set korun za každou ze tří dávek. Po třech až pěti letech je potřeba nechat se přeočkovat jednou dávkou.

Nejnebezpečnějším ohniskem infikovaných klíšťat, je už několik let okolí Olšan a Habrovan. Například vloni se tam nakazili tři dospělí a jedno dítě. Boreliózou onemocnělo na Vyškovsku v minulém roce víc než šest desítek lidí. „Nakazili se například v jižní části okresu, v Bošovicích a taky v Lovčičkách,“ uvedla před časem vyškovská hygienička Marie Hiršová. Známé jsou i případy nákazy boreliózou z okolí vojenského prostoru.

Že v tyto dny už začala klíšťata naplno řádit, potvrdil i Ivo Pospíšil z veterinární kliniky ve Vyškově v Dědicích. „Každý den chodí celá řada majitelů psů nebo koček. Buďto chtějí vytáhnout klíště anebo žádají prevenci. Doporučuji různé spreje anebo speciální obojky,“ řekl Pospíšil.

Dodal, že u zvířat na rozdíl od lidí lze očkovat i proti borelióze. „V průběhu tří týdnů se naočkují dvě vakcíny. Cena se pohybuje od tří stovek za jednu dávku. Zvíře se pak po roce nechává znovu přeočkovat jednou dávkou,“ doplnil Pospíšil.

ŠÁRKA DUBSKÁ